TEST Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE Tekna+

blank

Snaga se na kotače prenosi preko električnog motora, ali sve počinje iz benzina zapaljenog u cilindru koji zatim puni bateriju

Nissan X-Trail pojam je terenca kojeg mnogi cijene, a posljednje izdanje (četvrte generacije) predstavlja vrhunac ponude u kojem se, uz pogon na sve kotače, ističe nešto drugačiji sustav pogona te izuzetno puno mjesta tako da je moguće u vozilo smjestiti do sedam putnika, uz opcijski treći red smješten u prtljažniku (košta 1130 eura).

S pet sjedala prtljažnik nudi 575 litara, a sa sedam sjedala 485 litara. S preklopljenim stražnjim sjedalima obujam raste na 742 odnosno 651 litru. Prtljažnik se može otvoriti na struju.

blank

blank

Stražnja se klupa uzdužno pomiče za 22 cm pa se time utječe na prostor u kabini odnosno u prtljažniku. Odmah spomenimo i otvaranje stražnjih vrata pod kutom do čak 85 stupnjeva te elektrificirani panoramski krov iznad glava putnika koji omogućuje više svjetla u kabini. Predivno izgledaju kožna sjedala, s grijanjem naprijed i natrag, a dostupne su i dvije memorije za vozačko sjedalo te trozonska klima.

Nedavno smo elektrificirani Nissan X-Trail isprobali u TV emisiji Novi milenij, koja se emitira na svim IPTV platformama te lokalnim TV postajama širom Hrvatske:

X-Trail je u odnosu na prethodnika za centimetar kraći te uz 4680 mm dužine i 2705 mm međuosovinskog razmaka poželjnije je (obiteljsko) rješenje od inače poželjnog modela Qashqai (kraći je za primjetno velikih 25 cm). Veći model udobniji je u vožnji, donosi pregršt sigurnosnih sustava pomoći na cesti, što vozaču olakšava vožnju, ali i spašava u rizičnim situacijama.

Na tržištu su vrlo rijetki sustavi pogona kakav nudi Nissan X-Trail jer uz e-Power kotače ne pokreće naprijed ugrađeni 1,5-litreni turbobenzinski trocilindrični motor snage 116 kW (158 KS) nego se radi o svojevrsnom BEV vozilu.

Baterija kapaciteta 1,73 kWh isporučuje struju do prednjeg motora snage 150 kW (201 KS) i stražnjeg snage 94 kW (134 KS). Ukupna snaga sustava je respektabilnih 157 kW odnosno 213 KS, uz fantastičnih 525 Nm. Motor prilagođava kompresijski omjer od 8:1 do 14:1.

Vožnja na struju uz tako mali kapacitet baterije nije dovoljna za odlazak na posao jer se može prevaliti kraća udaljenost od jednog ili dva kilometra, ovisno vozimo li se u koloni ili postignemo i do 80 km/h samo na struju. Na struju se može održavati vožnja kad je brzina konstantna.

Dakle, baterija se puni preko benzinskog motora koji radi u “leru” i vuče benzin iz spremnika obujma 55 litara te se u procesu koristi generator koji struju isporučuje na inverter (iz invertera se strujom puni baterija). Put energije iz baterije prolazi kroz inverter i zatim struja dolazi do električnog motora.

blank

blank

Ugrađen je Xtronic CVT mjenjač, snaga se ne prenosi na uobičajeni način tako da automobil ima auspuh, ali se kreće gotovo nečujno, na struju, dok se benzinski motor uključuje po potrebi jer se iz kočenja i puštanja papučice gasa hvata također energija i pretvara u električnu.

Serijski hibridni sustav pruža tiši rad od paralelnog hibridnog sustava kakav se inače koristi već godinama u modelima mnogih proizvođača. Zbog toga nema niti poznatog “nabijanja zvuka” koji podsjeća na skutere dok ubrzavaju. Međuubrzanja su snažna i trenutna pa je samim time Nissan X-Trail dinamičniji u vožnji.

Nema niti kabela kojima se vozilo može puniti. Drugim riječima, na put od nekoliko kilometara ili stotina kilometara se kreće neopterećeno, bez brige o dosegu baterije, punjačima i temperaturi zraka u kabini.

Jasno, kad se jače pritisne papučica gasa tada se motor primjetnije čuje, a ista se papučica može koristiti i kao kočnica, ako se aktivira i koristi e-Pedal sustav. Tada se s jednom papučicom dozira brzina, koči i usporava, što je zgodno u zavojima.

blank

Nissan X-Trail ubrzava do 100 km/h za samo 7 sekundi, a uzmemo li u obzir masu od 1935-1994 do kilograma (ovisno o opremi) tada se možemo nakloniti vozilu koje s podnicom udaljenom od tla za 20 cm postiže 180 km/h.

Ovo je automobil koji bez straha izlazi i van asfaltne površine, penje se po rizolima, opcije pogona mijenjaju se preko prekidača koji nudi pet načina vožnje, a ne predstavlja mu nikakvu prepreku odlazak na makadam.

U gradu će, u gužvama, postići solidnu potrošnju koja se kreće od četiri do pet litara, ali može ići i do 10 litara, ako se forsira motor. Najteža je dionica vožnja autocestom kada nema kočenja niti hvatanja bilo kakve energije pa je potrošnja (nakon 200 prijeđenih kilometara) bila 9 litara. Najbolja kombinirana potrošnja koju smo imali je 5,3 litre, a prosjek sedmodnevnog testa je između 7 i 8 litara.

Od sustava pomoći ističu se automatsko kočenje s funkcijom prepoznavanja pješaka i biciklista, adaptivni tempomat, upozorenje na napuštanje voznog traka, sustav za predviđanje sudara sprijeda, detekcija umora vozača, upozorenje na nadolazeći promet straga i intervencijom, prepoznavanje prometnih znakova, upozorenje na vozilo u mrtvom kutu. Na ekranu ispred sebe vozač može vidjeti i kada su uključena stop svjetla.

blank

Multimedija

U pogledu iskoristivosti multimedije na 12,3-inčnom ekranu s NissanConnect dostupno je puno toga, toliki je ekran i ispred vozača (ispred se nalazi i koristan head-up display), a dobro će doći bežično punjenje pametnih telefona kao i USB-A te USB-C izlazi (smješteni naprijed i natrag) tako da ne morate razmišljati kakav je kabel vašeg pametnog telefona.

Prema NissanConnect sustavu moguće je s pametnog telefona poslati rutu kojom ćemo se kretati u vožnji, a spajanje je moguće i uz Android Auto te Apple CarPlay. Spojili smo Apple iPhone na sustav i uživali u ljepoti boja, praktičnosti korištenja poruka, navigacije, glazbe i kalendara jer je sve puno bolje prilagođeno prstima odnosno touch ekranu.

blank

Kad sam dobio SMS poruku na ekranu iza kola upravljača pojavila se obavijest s imenom pošiljatelja i opcijama da se poruka pročita, ignorira te pošalje predefinirani tekst u kojem se obavještava osobu da je u tijeku vožnja (pošiljatelj će dobiti SMS poruku s tekstom “I’m Driving”).

blank

Instalirali smo i aplikaciju NissanConnect na pametni telefon, a nude se informacije poput napunjenosti baterije i razine benzina u rezervoaru tako da se to i prije kretanja na put iz kreveta može provjeriti.

Preko aplikacije moguće je daljinski podesiti temperaturu u vozilu kako bi nas dočekala topla ili rashlađena kabina, možemo forsirati punjenje baterije preko benzinskog motora (zgodno ako se ide u područje u kojem se vozi u elektrificiranom načinu vožnje). Aplikacija omogućuje blicanje svjetlima kako bismo pronašli vozilo na velikom parkingu, a nudi se i vizualizacija završenih putovanja.

Paket opreme Tekna+, najviše dostupan), donosi Bose sustav, a iz prethodnih paketa prenosi se 360-stupanjski sustav četiri kamere koje pomažu pri parkiranju.

Središnji ekran je pravokutnog izduženog oblika te omogućuje prikaz do tri različite aplikacije, moguće je navigaciju postaviti preko cijelog ekrana s ugodnim bojama, dobrom vidljivošću na svjetlu kao i s odličnom rezolucijom. S lijeve se strane nalaze prečaci do bitnih značajki, a za upravljanje glasom se koristi i Alexa.

blank

Cijena za Nissan X-Trail

Testirani Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE Tekna+ s pogonom na sve kotače i najjačim paketom opreme, uz Champagne srebrnu boju i crni krov, košta 55.238 eura. Početna cijena za elektrificirani X-Trail i pogon na sve kotače je 45.166 eura, verzija samo s prednjim pogonom snage 150 kW (204 KS) košta od 42.297 do 51.249 eura, a u ponudi je i mild hibrid s također 1,5-litrenim turbobenzincem snage 120 kW (163 KS) i pogonom na prednje kotače za 34.516 eura.

Od ostalih značajki najjačeg paketa opreme Tekna+ ističu se 20-inčni aluminijski naplatci (gume 255/45 R20), trozonska klima s grijanjem upravljača i Nappa grijana kožna sjedala, a LED svjetla su dostupna već od početnog paketa koji dolazi s 18″ naplatcima, ručnim klima uređajem i adaptivnim tempomatom s limitatorom brzine te s LDW + LDP sustavom upozorenja na napuštanje voznog traka s intervencijom.

blank

blank

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank