Microsoft je proveo zanimljivo istraživanje koje se bavi percepcijama roditelja i djece o sigurnosti na internetu
Microsoftovo globalno istraživanje sigurnosti na internetu 2023. godine pokazuje kako je 69% ispitanika u protekloj godini doživjelo neki oblik rizika ili prijetnje na internetu. Globalno, najčešći oblici rizika su dezinformacije i razni oblici osobnih uvreda. To uključuje cyberbullying, govor mržnje i prijetnje nasiljem.
Velika Britanija (50%) i Njemačka (56%) su zemlje u kojima su ljudi najmanje doživjeli online rizike ili prijetnje dok su Filipini (86%) i Čile (79%) najčešće izloženi online riziku. Tinejdžeri su više izloženi rizicima i prijetnjama na internetu nego što njihovi roditelji pretpostavljaju: 74% tinejdžera doživjelo je neki oblik rizika dok je samo 62% roditelja predvidjelo ovu mogućnost, što je razlika od 12 posto.
Roditelji podcjenjuju opasnosti u svim kategorijama: najveće razlike odnose se na govor mržnje, vrlo blizu su prijetnje nasiljem, izloženost sadržaju koji potiče na samoubojstvo ili samoozlijeđivanje te cyberbullying i zlostavljanje.
Dok je 39% tinejdžera naišlo na govor mržnje na mreži, samo 29% roditelja izvijestilo je da su njihova djeca to iskusila. No, situacija je slična i kada je riječ o prijetnjama nasiljem: 19% tinejdžera naišlo je na ovaj fenomen, u usporedbi sa samo 11% roditelja koji su pretpostavili takvu mogućnost. Anketa je također otkrila da se tinejdžeri više brinu o budućim prijetnjama nasiljem nego roditelji.
Većina tinejdžera (60%) ne skriva rizike s kojima se suočavaju online: 71% pogođenih mladih osoba razgovara o svojim iskustvima sa svojim roditeljima, 32% s prijateljima i 14% s drugim odraslim osobama.
Većina roditelja poduzimaju različite korake kako bi zaštitili svoju djecu online uključujući provjeru profila svoje djece te pregledavanje njihovog dnevnika aktivnosti (activity log). Također redovito razgovaraju sa svojom djecom o njihovim online aktivnostima.
Anketa je uključila više od 16.000 tinejdžera, roditelja i drugih odraslih osoba te je provedena online u 16 zemalja: Kanada, Meksiko, Kolumbija, Peru, Brazil, Čile, Argentina, Francuska, Njemačka, Italija, Indija, Filipini, Singapur, Australija, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države. U svakoj zemlji provedeno je najmanje 1000 intervjua, uključujući 500 među tinejdžerima i odraslim osobama.
Roditelji su bili pozvani da podijele iskustva svoje djece, a svi sudionici su odgovarali na pitanja o svojoj percepciji online života i 10 različitih rizičnih iskustava u 5 kategorija rizika. Sažeci po zemljama dostupni su ovdje.