TEST Honor Magic4 Pro: Ulazak u premium, sa stilom

blank

Honor se okuražio i napravio puno veći korak nego što je do sada koračao mobilnom arenom s pametnim telefonima

Iako je mnoge u našim (europskim) krajevima iznenadio Honorov ulazak u premium segment, kad se stvari pogledaju manje lokalno a više globalno onda sve postaje jasnije. Cjelokupno kinesko tržište pametnih telefona i dalje je u padu te se premium segment pojavio kao svijetla točka. Kineski brendovi su to primijetili i lansiraju sve više premium modela. Jedan od takvih modela je Honor Magic4 Pro.

Upoznali smo ga u Barceloni, tijekom Mobile World Congressa krajem veljače 2022. I odmah je pozitivno sve iznenadio, a jedno od većih iznenađenja, svakako uz cijenu na koju nismo naviknuti, bilo je punjenje baterije. Naviknuti smo na žičane punjače snage veće od 100 W, koliko nudi punjač smješten u crnu kutiju Honora Magic4 Pro, ali 100-vatno punjenje preko zraka (bežično) nije prelazilo 50 posto te snage (to jest 50 W).

blank

Kakvu to magiju koristi Honor? Za početak, osnovne informacije o Honoru Magic4 Pro: dolazi u Cyan i Black bojama kućišta u staklenom kućištu čije se dvije plohe spajaju na bočni aluminijski okvir. Dobar početak, zar ne? Naš testni model je u cijan boji.

I dok su neki Honorovi modeli izuzetno tanki, vrhunski Honor Magic4 Pro je debljine 9,15 mm. Masa mu je 215 grama te se u ruci zaista osjeti kvaliteta. Inače, dok ovo tipkamo istovremeno punimo i njegovu bateriju kapaciteta 4600 mAh. Nakon samo pet minuta punjenja baterija pokazuje 20 posto kapaciteta.

blank

Dual SIM 5G smartphone dolazi s 8 GB radne i 256 GB interne memorije. Nema niti više niti manje od toga. Ipak je ovo Honorov prvi ulazak u arenu s najjačima. Zasigurno nije problem povećati memoriju, jednostavno ju kupite i ubacite u telefon, ali to je nešto što ćemo vidjeti u sljedećim iteracijama telefona.

Ali, imaju vodootporno kućište koje ide u vodu do 1,5 metara, a ne smeta mu niti ako se koristi u prostoriji s prašinom u zraku. IP68 certifikat imao je i prethodnik Honor Magic3 Pro. Vidjet ćemo hoće li se pojaviti Honor Magic4 Pro+ u keramičkom kućištu, kao što je bila „trojka plus“. Taj model je imao 512 GB memorije, uz 12 GB RAM-a. Niti jedan model nema proširivu memoriju.

blank

blank

I dok su prošlogodišnji modeli imali dijagonalu ekrana od 6,76 inča, novi Honor Magic4 Pro koristi 6,81 inča, kao i slabiji model Honor Magic4 Lite. Ali, Magic4 Pro koristi LTPO OLED. Dakle, idu korak više. Ekran prekriva čak 93,5 posto prednje površine, a uz to je i zakrivljen, čak na četiri strane. Što reći nego da se tu niti nema što reći jer je ekran perfektan. Vidljivi kutovi, boje, vjernost boja, saturacija – sve je besprijekorno, uz rezoluciju od 1312 x 2848 piksela.

Pozornost odmah privlači malo šira rupa u gornjem lijevom dijelu ekrana – „pilula“ skriva ili otkriva prednju kameru od 12 megapiksela koja radi fantastično, a uz taj senzor smješten je i 3D dubinski koji se koristi za prepoznavanje lica u zahtjevnijim situacijama poput identifikacije za određene financijske aplikacije. U donjem dijelu ekrana smješten je ultrazvučni senzor otiska prsta.

blank

blank

Samo da vas na trenutak prekinemo u čitanju vezanom uz ekran i obavijestimo da je nakon 15 minuta baterija postigla kapacitet napunjenosti od čak 51 posto.

Magic UI 6.0 uljepšava sučelje Androida 12 tako da ovaj model prati najnovije nadogradnje koje stižu iz Googlea. Ipak, neke (klasične Android) funkcionalnosti nam nedostaju poput povlačenja notifikacija po sredini ekrana. Kod Honora je to dostupno samo ako prstom povučemo s vrha ekrana. A ekran je velik…

Dostupne su i sve aplikacije iz Google trgovine tako da će ovo biti odlična zamjena za sve koji i dalje obožavaju Huawei, ali žele Play trgovinu direktno na ekranu, a ne preko zamjenskih aplikacija.

Što se tiče brzine rada nema se tu što za prigovoriti. Sve je fluidno, brzo, ugodno pod prstima. Samo pronađite sadržaj za gledanje na velikom ekranu te uživajte uz stereo zvučnike u zaista kvalitetnom zvuku.

Ekran podržava 120 Hz osvježavanja slike, što je standard u ovom razredu, ali se zna da to znači veliku prednost pri igranju igara, u srazu s drugima u online natjecanjima, ali i ugodnije surfanje internetom na zahtjevnijim web stranicama. Ovo je prvi u svijetu LTPO zaslon s 1920 Hz PWM dimmingom. Uz 1000 nita osvjetljenja Honor ipak ne nudi razinu kao neki drugi proizvođači, ali njihovi su uređaji skuplji za nekoliko stotina eura. Spomenimo HDR10+ podršku.

blank

Na stražnjoj je strani krug koji djeluje moćno. Honor ne ugrađuje četiri senzora kao neki proizvođači, kako ne bi nastala gužva. Ugradili su dvije kamere po 50 megapiksela te periskopski senzor od 64 megapiksela uz koji je moguće optički zumirati do 3,5x. Digitalno zum ide do 100 puta. Dakle, Mjesec je na dohvat ruke, možete ga uloviti i zarobiti u svoj smartphone.

Naravno, zanima nas što može stražnja kamera, a naročito glavni senzor veličine 1/1,56“ (smješten je na vrhu lijevo). Iako se ne radi o najvećem senzoru u današnjim telefonima ovo je itekako veliki senzor koji će doći do izražaja u mračnijim prostorima. Da, tamo gdje jedva nešto vidimo. Na ekranu ćemo detaljno vidjeti, kao da telefon ima nevidljivo svjetlo kojim osvjetljava predmete ispred nas.

Samo malo, nismo isprobali noćni način rada. Rezultat je pomalo nevjerojatan, kao da je netko uključio svjetlo u hodniku u kojem oko ponoći, uz vrlo malo pozadinskog svjetla, isprobavamo kameru Honora Magic4 Pro. Ovo je daleko bolje od skupljih konkurenata! Po danu su danas svi telefoni dobri, ali po noći se prepoznaju junaci. Honor nema niti primjetnog šuma na fotografiji.

blank

blank

Vrijeme je za prednju kameru, također u teškim uvjetima slabog osvjetljenja. Telefon sad koristi mali trik – smanjuje prikaz na manji dio na ekranu te uključuje osvjetljenje ekrana na maksimum kako bi nas na trenutak osvijetlio.

Širokokutni senzor smješten u desnom gornjem kutu snima 122 stupnja tako da će uhvatiti poprilično puno ispred nas, a naše oči vide oko 180 stupnjeva. Treći (periskopski) senzor od 64 megapiksela (smješten u sredini kruga) jedini ima optičku stabilizaciju slike, veličine je pola inča te će to biti itekako bitno kada se koristi veliki zum. Do 100x. Pogledajte zumiranje s 10x i 100x:

blank

blank

blank

Kao što vidite, u krugu se nalaze još neki senzori – desno dolje je smješten senzor koji reducira treperenje, a lijevo dolje dToF laserski sustav fokusiranja. Potonji laserski senzor može detektirati informacije u stvarnom vremenu kako bi se dobili bokeh efekti.

Video se uz podršku čipseta Snapdragon 8 Gen 1 na 4 nm snima u 4K rezoluciji, ne nudi se 8K, iako se postavlja pitanje za koga bi bilo. OK, ne bi bilo loše imati 8K snimke sadašnjosti koje ćemo za 10 godina gledati na svojim 8K televizorima. Ali, tko će se tada sjetiti neke video snimke iz 2022. godine? Čipset pruža 20 posto bolje performanse što se tiče iskorištavanja procesora nego prethodnik, 30 posto su bolje grafičke mogućnosti dok je ukupno čak 300 posto bolja iskoristivost.

Nakon 34 minute baterija Honora Magic4 Pro je napunjena 100 posto! Na grafu donosimo rezultate našeg punjenja baterije:

blank

U Honor Magic4 Pro ugrađena je inovativna i korisna funkcija “Just say to me” koja omogućuje više privatnosti. Znate za situaciju kada vas netko nazove u liftu, na stražnjem sjedalu vozila dok sjedite pored nekoga, a ne želite da netko čuje vašeg sugovornika. Uz ovu funkciju zvuk sugovornika čut ćete samo vi.

Zaključak našeg testa se nameće sam po sebi: ovo je pametni telefon koji će vas oduševiti, kao što nas je prije nešto više od dvije godine oduševio Huawei P40 Pro. U međuvremenu, Honor je postao samostalni brend, korisnici su ga prepoznali te je u jednom trenutku u Kini bio na drugoj poziciji po isporukama pametnih telefona.

Naravno, prostora za unaprjeđenje imaš još uvijek – recimo, moguće je smjestiti više OIS-ova na kamere, senzori mogu biti i nešto veći, moguće je smjestiti više radne memorije, ali sve to zahtijeva još više kuna ili eura iz vašeg džepa. Ovo što se nudi za 8.299 kuna (srpanj 2022.) odnosno 1100 eura je ipak povoljnije od Android telefona s cijenama koje prelaze i 10.000 kuna odnosno 1300 eura.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank blank blank

blank blank blank blank blank

blank blank