TEST Honor Magic5 Pro: Veličina u svakom pogledu

blank

Nije mala stvar proglasiti pametni telefon najboljim na svijetu, ali kada isti uređaj dobije dva priznanja onda je to znak nečega velikoga

Neki telefoni kao da su predodređeni za uspjeh, a takav je zasigurno novi Honor Magic5 Pro. Ako bismo ga odmah na početku testa trebali ocijeniti, ocjena se nalazi u nazivu modela. Broj 5 u ovom slučaju predstavlja logičan nastavak prošlogodišnjeg modela Honor Magic4 Pro koji je također privukao pozornost, ali ne toliko koliko ovogodišnji Honor Magic5 Pro.

Potvrđeno je to još krajem veljače 2023. kad je tijekom predstavljanja u Barceloni objavljena informacija kako je njegova stražnja kamera proglašena najboljom na svijetu, nakon niza testova koje su napravili u Dxomarku. I sami smo se okušali te u okolici Barcelone istestirali kameru. Ponovili smo to ponovo na moru, u Portorožu i u Šibeniku.

Velik je u svakom pogledu

Novi Honor Magic5 Pro nije velik samo zbog nagrada koje je osvojio jer je uz najbolju kameru dobio i priznanje za najbolji ekran na svijetu. Sve je to veliko za brend koji ne postoji baš tako dugo kao neki. Naročito što se prije nešto više od dvije godine osamostalio od Huaweija, s kojim je dijelio i dobro i zlo.

blank

Očigledno, nakon odvajanja više ne dijeli ono „zlo“ koje je Huaweiju nametnuto u 2018. godini. Ili u 2019., tko bi se više toga i sjetio, ali prošlo je već puno godina kroz koje jedna administracija doslovno ubija jedan tako jako dobar brend kao što je Huawei. I Honor, koji je nekako bio u sjeni, ali se u međuvremenu uspio izboriti za svoje mjesto pod suncem i oblacima koji više ne izgledaju tako zlokobno jer Honor telefoni dolaze s Googleovim servisima, već u pakiranju.

U pakiranju dolazi štošta toga – kompletan punjač, ali i zaštitna maska koja u prozirnom izdanju ipak omogućuje da se vidi sva ljepota dizajna i zelene boje koja se prekrasno presijava na slovenskom i hrvatskom moru.

Velik je to telefon i po proporcijama, osjeti se i njegova širini i dužina, ali i debljina na dijelu s kamerom (u najtanjem dijelu debljina je 8,77 mm, masa telefona je 219 grama). I neka se osjeti jer to znači da ćete imati fenomenalnu kameru u rukama u bilo koje doba dana i noći. Bez obzira jeste li na moru, u planini, na gradskom asfaltu, u prirodi.

blank

Stražnja strana je dobra i zbog toga što na toj staklenoj površini ne ostaju nikakvi otisci prstiju. Oduševljava i izgled stražnje kamere koja izgleda kao kad se s donje strane gleda u raketu koja odlazi u nepoznata prostranstva. Honor zna kud ide, jasno je to iz većeg broja modela koje nam šalju iz Kine, a Magic je vrhunac.

U odnosu na prethodnika primjetne su promjene, ali i neke sličnosti. Recimo, zaslon je zadržao dijagonalu od 6,81 inča što će biti odlično za sve one koji obožavaju gledati video sadržaje, uz stereo zvučnike i dobar zvuk.

Ekran je proglašen najboljim s razlogom jer ne samo što uz zakrivljeni stil predstavlja pravi flagship, a zakrivljen je na sve četiri strane, iako se u gornjem i donjem dijelu to malo teže primjećuje, nego i briljira na direktnom suncu.

blank

blank

Na moru smo bili oduševljeni, a znamo koliko jako sunce može biti u podne, kad ste na plaži. Oduševljavaju boje, kontrast, dinamika boja pa i vjernost, što je ekranima na telefonima malo teže postići. OLED tehnologija i rezolucija od 1312 x 2848 piksela jamac su dobre kvalitete iako će se u radu uglavnom koristiti nešto niža kako bi se štedjela baterija. Dxomark je za Honor Magic5 Pro zaključio kako ekran ima dobru čitljivost, boje, video, pokrete, dodir te artefakte.

Razloga za štednju vrlo često niti nema jer je ugrađena baterija od 5100 mAh. Time je Honor Magic5 Pro malo „prešišao“ kapacitet koji viđamo u ovoj klasi telefona, a uglavnom se kreće od 4600 do 5000 mAh. U pakiranju dolazi punjač, što je još uvijek korisno za korisnika jer korištenje drugog punjača ne donosi sve benefite koje telefon može isporučiti.

blank

Maksimalna snaga punjenja je 66 W, što je ipak downgrade u odnosu na Honor Magic4 Pro koji se punio snagom od 100 W. Podržavao je i bežično punjenje snagom od 100 W, što je zaista raritet i rijetkost, a onda su na novom Honor Magic5 Pro spustili snagu bežičnog punjenja na 50 W. Vjerojatno s razlogom, iako je prethodnik Honor Magic4 Pro imao manju bateriju od 4600 mAh.

Ali, kako mnogi proizvođači odustaju od debljih pakiranja i izbacuju strujni adapter mi smo zadovoljni i sa 66 W te s 10 posto većom baterijom. Baterija se do 100 posto puni za cca 50 minuta, a već nakon 5 minuta imat ćete 17 posto kapaciteta. Za oko 17 minuta kapacitet je na 50 posto.

Kamera briljira

blank

blank

Sad kad smo riješili dio recenzije s ekranom i baterijom vrijeme je za kameru. Iako u ovom trenutku (svibanj 2023.) više nije najbolja na svijetu, barem prema testiranju Dxomark ekipe, nema joj se što prigovoriti. Pitamo se jel može bolje, barem u dobrim svjetlosnim uvjetima. S razlogom biste mogli i trebali odabrati verziju s 512 GB memorije, iako postoji i s 256 GB. Toliko ćete htjeti snimati fotografije i video zapise da bi vam spomenutih pola terabajta memorije zaista moglo i trebati.

Postoji i noćni način rada, isprobali smo ga i usporedbom došli do zaključka da su i one snimljene uz uobičajeni način rada gotovo identične. Fotka oko ponoći uz slabiju gradsku rasvjetu bila je izazov i prilika da provjerimo oštrinu prometnog znaka. Rezultat je odličan, oduševljava, a iako je to stvar koju će rijetko tko od vlasnika telefona i napraviti mi koji ih testiramo to moramo napraviti. Dakle, vrh!

blank

blank

Ima li smisla još spominjati kameru? Ima, jer uz glavni senzor od 50 megapiksela, veličine 1/1,12″ odnosno 0,89 inča, postoji i OIS koji optički stabilizira sliku pa ćemo dobre rezultate dobiti i u pokretu. Ne moramo baš stati i mirovati.

Honor je i na periskopskoj 50 Mpx telefoto leći smjestio optičku stabilizaciju slike ali i optički zum od 3,5 puta dok je ukupno moguće doći do 100x digitalnog zuma. Nekada je korisno, nekada nije. Ali, privlačno je za zumirati nešto u daljini od nekoliko stotina metara. Prethodnik je imao 64 Mpx na mjestu periskopa. Očigledno su s manje postigli više jer kamera je primjetno bolja od prethodnika. Pogledajte zumiranje u nastavku:

blank

blank

blank

Tu je i treći senzor od 50 megapiksela koji hvata širok kut do 122 stupnja tako da ćete snimiti sve što želite iz male blizine, bez potrebe da se grupa ljudi međusobno stišće kako bi svi stali u kadar. Honor je u Magic5 Pro ugradio još jedan dubinski senzor kako biste dobili neke efekte.

Isti takav senzor nalazi se i na prednjoj strani, pored 12-megapikselne selfie kamere koja nije mijenjana u odnosu na prethodnika. Recimo i kako se video s prednjom i stražnjom kamerom snima u 4K rezoluciji (maksimalno do 15 minuta), što će biti korisno svima koji na YouTube uploadaju visoku rezoluciju. I kvalitetu, uvjerit će se svi koji kupe telefon s Androidom 13.

blank

MagicOS 7.1 i cijena

Tu je i MagicOS 7.1 koji omogućuje neke fora stvari poput stvaranja mape s aplikacijama na početnom ekranu. Na taj se način bolje iskorištava prostor, ikone su manje i mogu se grupirati, ali ne na način da su grupirane u mapi koju morate najprije otvoriti. Mapa odmah prikazuje sve ikone aplikacija, a moguće ju se povećati ili smanjiti, prema vlastitoj preferenciji.

Jedna od karakteristika MagicOS 7.1 je spajanje s drugim Honor uređajima, preko MagicRIng funkcije pa ako imate tablet ili prijenosno računalo lako ćete upravljati sadržajem s telefona na drugom ekranu, kao da koristite taj uređaj. I manevrirati s dokumentima.

blank

blank

Snapdragon 8 Gen 2 na 4 nm tehnologiji je 5G čipset koji sve pokreće, uparen s 12 GB radne memorije. Dakle, „nema zime“ što se tiče memorije i otvaranja bilo čega u pozadini ili direktno na ekranu. Memorija sve trpi pa slobodno pokrenite zahtjevne igre, bez obzira na njihovu veličinu.

Uz ovakvu konfiguraciju možete biti sigurni da će Honor Magic 5 Pro potrajati kao telefon godinama, bez usporavanja i štekanja. Pomaže tome i 120-hercno osvježavanje slike na ekranu, ali možete odabrati standardnu frekvenciju od 60 Hz ako želite maksimalno iskoristiti bateriju, postoji i uz 90 Hz, a 120 Hz birajte ako igrate igre. Isplatit će se, sigurno. Ili odaberite dinamično osvježavanje kada će telefon sam procijeniti kakav takt odnosno stopu osvježavanja treba koristiti u radu.

Što reći za kraj recenzije Honora Magic5 Pro? Predivno kućište i predivna Meadow Green boja koja ne propušta prašinu i vodu uz IP68, fantastičan ekran koji omogućuje čak do 1800 nita osvjetljenja u slučaju potrebe. Koliko god jako sunce bilo vi ćete sve vidjeti na ekranu. Naravno, postoji i cijena koju treba izdvojiti za Honor Magic5 Pro, a ona iznosi 1199 eura.

blank

blank

blank

blank