TEST Nokia G60 5G: Recikliranje je in

blank

Metalik lak je prva stvar koju ćete primijetiti na zanimljivoj Nokiji G60 koja naglasak stavlja na ekologiju i održivost

Unatrag nekoliko godina Nokijini pametni telefoni su zanimljivi zbog višegodišnjih nadogradnji softvera, sigurnosnih ažuriranja, čistog Android sučelja, a novi modeli pozornost privlače među ekološki orijentiranima.

Naime, stražnja strana obje verzije – Pure Black i Ice Gray, izrađena je od 100% reciklirane plastike i s okvirom od 60% reciklirane plastike. Dobit ćete tri trojke nakon kupnje: tri godine nadogradnji OS-a Android 12, tri godine mjesečnih sigurnosnih ažuriranja i produženo trogodišnje jamstvo bez dodatnih troškova.

Nije se išlo nauštrb specifikacija pa uz 5G podršku Nokia G60 ima 120-hercni fullHD ekran dijagonale 6,58 inča u IPS LCD tehnologiji jako dobre vidljivosti pod bilo kojim kutom te na direktnom svjetlu. Iako se na stražnjoj strani nalazi plastika kao i na boku, iznad ekrana je Gorilla staklo 5, a kućište je malo otporno i na vodu (IP52). Dakle, ne ide skroz u vodu, ali mu neće smetati prskanje vodom dok recimo perete ruke.

blank

Model predstavljen početkom rujna 2022. na IFA sajmu u Berlinu, na čijoj smo premijeri bili uživo, nudi nekoliko benefita, a nama se najviše sviđa Android One, čisto Android sučelje u koje nitko ništa nije dirao, nakon što su ga Googleovci finalizirali i poslali proizvođačima.

Iz toga proizlaze mnoge prednosti: sučelje nije opterećeno dodatnim uljepšavanjima, nema previše nepotrebnih aplikacija koje bi gušile uređaj dok se uključuje i dok radi. Ukoliko nešto trebate onda posjetite Googleovu trgovinu Play i downloadate u memoriju od solidnih 128 GB. To će mnogima biti po mjeri, a uz microSD kartice memorija se može i proširiti. Ipak, neke aplikacije su prisutne, poput Spotify, Netflix, LinkedIn, ExpressVPN te GoPro Quik (služi za uređivanje i dijeljenje fotografija i videa snimljenih s kamerom, što je pravi mali alat).

blank

Ležanje u ruci

Model Nokia TA-1479 je mase 190 grama, lijepo leži u ruci jer su rubovi malo zakrivljeni, iako na boku ima ravne linije. Ipak se, uz dizajn, mislilo i na ergonomiju, što pohvaljujemo. Oko ekrana se nalaze rubovi primjetne debljine, ali to je i dobro jer nema opasnosti od slučajnog aktiviranja ekrana odnosno blokiranja dodira. Nokia već neko vrijeme na prednjoj strani ne ispisuje svoj tako poznati naziv, a najduže su se od svih proizvođača to trudili zadržati.

S druge je strane model G60 minimalistički dizajniran jer su leće triju kamera vrlo male. Naravno, nisu na drugim modelima ovog ranga ništa veće nego ih dizajneri dodatno preuveličavaju. Ono što još dolazi do izražaja na stražnjoj strani svakako je svjetlucanje sitnih metaliziranih listića. Ne izaziva to onaj „shine look“, nije kao božićna jelka nego je umjereno pošprican i osjeća se pod prstima.

blank

Recimo i kako Nokia još uvijek ugrađuje 3,5 mm ulaz za slušalice kako ne biste morali svakodnevno puniti bežične slušalice, ukoliko vam je žica ipak draža, a ne želite koristiti USB-C konektor za slušalice. Preko tog konektora se Nokia G60 puni snagom do 20 W, što nije neka brzina, ali će se baterija od 4500 mAh napuniti za nešto manje od dva sata.

Strujni adapter ne dolazi u pakiranju pa se nakon kupnje mobitela možete poslužiti strujnim adapterom od nekog drugog mobitela, ali adapter mora imati USB-C izlaz, a ne USB-A. Ili kupiti novi adapter s USB-C konektorom.

Nokia je ugradila i FM radio prijamnik pa ćete preko slušalica hvatati signal i sve ono što se može dobiti na vašem području, što se tiče radijskih postaja.

blank

Trostruka kamera

S 50 megapiksela nema šale pa su fotografije vrlo dobre kvalitete, većini korisnika će to biti odlično, uz senzor veličine 1/2,5 inča, što je točno 0,4 inča. Dakle, senzor nije tako malen, ali niti prevelik, uz otvor blende f/1.8. Poslužit će solidno i za noćne fotke, a tada svakako uključite noćni način rada. Spomenutih 50 megapiksela koristi 4-u-1 tehnologiju te fotografije na kraju imaju 12,6 megapiksela, a ne 50.

blank

blank

Sviđa nam se Dual Sight način rada u kojem se za video snimanje istovremeno koriste i prednja i stražnja kamera, moguće je sa stražnjom i zumirati, a omogućeno je i podešavanje koliko će površine zauzimati koja od kamera.

U postavu je i širokokutni senzor od 5 megapiksela, on je pak veličine 1/5 inča odnosno 0,2 inča. Ovisno kako postavite kut snimanja možda ćete dobiti jako izobličene predmete, ali postavljanjem dobrog kuta sve se ispravlja. Istovremeno, možete se i malo igrati pa dobiti neke efektne kutove.

Treći senzor od 2 megapiksela je dubinski te se koristi kada želite neki detalj izoštriti odnosno zamutiti, ovisno ponovo o kutu snimanja i što se nalazi u kadru. Svakako sve to isprobajte jer Nokia G60 nudi dobre karakteristike te fullHD video pri najviše 30 sličica u sekundi. Nema opcije sa 60 sličica (fps) što bi malo poboljšalo video snimke.

Prednja kamera je smještena unutar ureza na ekranu, ima 8 megapiksela, a svakako preporučujemo korištenje portretnog načina rada koji kao da manje pegla detalje na koži lica. Mi smo za večernje snimke koristili noćni način rada koji ipak bolje optimizira kožu lica.

blank

Najjača izvedba

Nokia za model G60 nudi 64 GB i 128 GB memorije, a u odabiru radne (RAM) memorije na izbor se nudi 4 GB i 6 GB. Jasno, više je bolje pa tako naš testni model ima šest gigabajta i zaista ugodno radi. Može se to zahvaliti i dobroj optimizaciji softvera, uz Android One program.

120 Hz osvježavanja slike na ekranu je inače rezervirano za danas najjače pametne telefone na tržištu, oni sa 144 Hz tek se počinju pojavljivati pa taj detalj svakako treba istaknuti. Tih 120 Hz će daleko ugodnije raditi nego uobičajenih 60 Hz, primijetit ćete to pri igranju igara jer se frameovi brže iscrtavaju, slika je ugodnija za gledanje i nema trzanja.

Osjetit ćete to i pri surfanju web stranicama koje su natrpane s jako puno animacija. Sve je fluidnije uz prilagodljivi način rada, koji se može odabrati u postavkama ekrana. Nije to sve što od postavljanja nudi Nokia G60, dobro će vam doći i tamna tema, balans bijele boje ako noću volite više žutog svjetla nego plavog.

blank

Za sigurnost se brine bočno postavljeni čitač otiska prsta, smješten je na odličnoj poziciji, što je vrlo često praktičnije od postavljanja na dnu ekrana. Smješten je na poziciji gdje palac dolazi prilikom uzimanja uređaja u ruku.

Pokreće ga Snapdragon 695 5G na 6 nm tehnološkom procesu koji i štedljivo radi, brz je s maksimalnih 2,2 GHz takta procesorskih jezgri, kojih je osam na spomenutom čipsetu. Ugrađen je NFC čip koji će poslužiti za beskontaktno plaćanje, jednostavnim naslanjanjem telefona, poput debitne ili kreditne bankarske kartice. Naravno, u telefonu morate imati aplikaciju i podržano takvo plaćanje od strane banke.

blank

Circular pretplata

Uz model G60 5G je Nokia predstavila i novi oblik kupnje i korištenja pametnih telefona i tableta – uz pretplatu. Ne onu na koju smo svi naviknuti najmanje 20 godina. Circular stavlja na minimum negativan utjecaj koji posjedovanje telefona može imati na planet držeći pametne telefone i tablete izvan odlagališta i dajući im drugi život.

Kroz Nokijin model pretplate uređaji prolaze kroz recikliranje, obnavljanje i ponovno odlaze u pretplatu ili idu u dobrotvorne svrhe najpotrebnijima. Pretplata se može i promijeniti, ukoliko korisnik to želi. A najbolje je što će svako slučajno oštećenje, gubitak ili krađa uređaja biti riješeni bez posebnih mjesečnih troškova. Možete očekivati i brzu zamjenu uređaja za novi. Za sada Circular usluga nije dostupna u Hrvatskoj.

Cijena za model Nokia G60 5G je 3499 kuna (464 eura, studeni 2022.), a za taj iznos dolazi unikatan izgled stražnje strane, imate duži period sigurnosnih nadogradnji, sviđa nam se 120-hercni ekran, kamere više nego solidno obavljaju svoj posao. Možete se zaigrati u Pro načinu kada ćete, ako imate znanja i strpljenja, dobiti još bolje snimke. Ne morate sve prepustiti automatici, iako će uz umjetnu inteligenciju rezultat biti jako dobar. Konkretno, Nokia G60 5G je jako dobar smartfon.

blank