Pastelna ljubičasta boja, optička stabilizacija na kamerama, stereo zvuk, zaštita od vode i velik kapacitet baterije mamac su za kupnju
Moram priznati kako već dugo vremena nisam imao na testu uređaje kojima odmah mogu dati odličnu ocjenu i preporuku za kupnju. A razlozi za to ne proizlaze samo iz ovoga što upravo gledam ispred sebe, dok ih testiram; razlozi sežu u prošlost.
Sjećam se kako sam u veljači 2019. godine, za vrijeme posjete Mobile World Congressu u Barceloni (MWC), bio oduševljen modelom Samsung Galaxy A50. Pitao sam se treba li običnom korisniku telefona nešto bolje od toga. Telefon je imao izuzetno kvalitetnu izradu, odličnu ergonomiju, odličan ekran, poprilično dobre (pa čak i iznadprosječne) kamere za tu klasu i za to vrijeme u koje sam se nakratko vratio.
Pokazalo se to i na prodaji – Galaxy A50 je u 2019. godini bio jedan od najprodavanijih modela pametnih telefona u svijetu, a s 3,2 milijuna isporučenih primjeraka Samsung A50 bio je najtraženiji model u Europi u drugom tromjesečju 2019. Dakle, kupci su nekoliko mjeseci kasnije potvrdili moj stav koji mi se u moždanim vijugama zapisao u Barceloni.
Sljedeće godine Samsung je ponovo briljirao s modelom Galaxy A51 i ponovo sam isti model vrlo često preporučio mnogim prijateljima i čitateljima, koji su znali što točno traže. I dan-danas susrećem ljude koji koriste oba modela i jako su zadovoljni s njima.
Ali, morat ću se vratiti još dalje u prošlost. Na sajmu IFA u rujnu 2014. godine, ponovo na Samsungovom štandu, ugledao sam Galaxy Alpha model. Po mojem mišljenju, to je jedan od najljepših mobitela svih vremena. Kao da su se pri stvaranju ovog modela udružili najbolji dizajneri svijeta, ali onaj tip dizajnera koji stvari ne gleda samo na ekranu, dok ih dizajnira, nego u stvarnosti.
Kao kad se novi model automobila, nakon prve skice na papiru, izradi u stvarnoj veličini od gline. To je praksa koja se sve manje primjenjuje prilikom razvoja automobila – sve se odvija na ekranu, gledaju se jedino pikseli, a onda jednog dana, kada automobil izađe s proizvodne linije, nije baš onako lijep kako je izgledao na ekranu. Nisu mu baš dobre proporcije, iz nekih kutova ne izgleda baš skladno i dobro.
Ta Galaxy Alpha je sa svojim metalnim detaljima na boku istog časa osvojila moju pozornost i sljedećih barem deset minuta sam telefon okretao u ruci, gledao ga pod raznim kutovima. Oko mene su bili i mnogi drugi mobiteli, ali Alpha je imala „ono nešto“.
S Galaxy A serijom Samsung je odlično pogodio nišu, nudi veliki broj modela za razne skupine. Istovremeno, pojednostavili su i snalaženje među korisnicima. Manje zahtjevni biraju niži dvocifreni broj iza slova A, a zahtjevniji veći broj. A u zlatnoj sredini su Galaxy A5x modeli. Pitam se što možemo za godinu dana očekivati, kada na tržište stigne Samsung Galaxy A53? Vjerujem samo napredak, neke od karakteristika koje nudi Galaxy S serija.
Samsung Galaxy A52
Upravo je takav novi Samsung Galaxy A52 – djelomično je pokupio neke od karakteristika sa S21 modela. Dobio je optičku stabilizaciju slike (OIS) na 64-megapikselnoj kameri, što je najbitnija novost u odnosu na prethodnika, ali i vrlo bitna prednost pred konkurencijom. Četiri stražnje kamere danas imaju gotovo svi mobiteli, ali OIS nemaju. Kvaliteta snimljenih scena je vrlo dobra i teško je nešto prigovoriti kvaliteti u većini situacija. Tri ostala senzora su 12 megapiksela (širokokutni), makro s 5 i dubinski s 5 megapiksela. Prednja kamera je 32 megapiksela.
Mnogi konkurenti nemaju niti AMOLED ekran koji podržava osvježavanje slike uz 90 Hz. Ugrađeni su i stereo zvučnici pa 6,5-inčni fullHD+ ekran sada ima puni smisao jer gledanje videa sada izgleda puno bolje, uz stereo zvuk.
Kućište na stražnjoj strani i dalje ima plastiku (kao i kod dva prethodnika), ali upravo to nudi i novi Galaxy S21. Iskreno, draža mi je kvalitetna plastika nego staklo. Staklo puca, čim vam ispadne telefon iz ruke. A ako koristite zaštitnu masku, onda se niti ne vidi staklo i njegov efekt koji je ipak bolji nego plastika.
Na test smo dobili Awesome Violet boju kućišta koja je pravo osvježenje na tržištu. Nešto kasnije iza Samsunga, tu ljubičastu boju ponudio je i Apple na svojim iPhone 12 i iPhone 12 mini modelima. Pastelna boja izgleda odlično uživo, zaista je predivna.
U rukama Galaxy A52 dobro leži, odgovara nam njegovih 8,4 milimetra debljine i 189 grama mase koji nisu veliko opterećenje kao mobiteli koji imaju više od 200 grama. Za razliku od Galaxy S21 serije, Samsung je u A52 ugradio nešto više dodataka – ima 3,5 mm ulaz za slušalice, a nudi i proširivu memoriju s microSD karticama. Odnosno, opcijski se može memorija proširiti ukoliko u ladici ne koristite dvije SIM kartice.
Po pitanju hardverskih karakteristika, Samsung Galaxy A52 dolazi s 4 GB, 6 GB i 8 GB radne memorije. Lukavo je to izvedeno. Možete proći i povoljnije, odabirom izvedbe s 4 GB RAM-a, ali vrh ponude je naravno 8 GB. Mi smo na test dobili verziju s 8 GB / 256 GB koja super radi u svim uvjetima i dugoročno će vam biti bolja nego s 4 i 6 GB. Minimalni kapacitet je sada 128 GB interne memorije, a možete birati i 256 GB. Lijepo.
Ako ciljate još malo više, onda obavezno odaberite Galaxy A52 5G, izvedbu koja ne samo što donosi 5G (koji će, iskreno, kod nas u Hrvatskoj imati smisla tek kroz dvije-tri godine) nego i 120-hercno osvježavanje ekrana od (također) 6,5 inča. Dakle, kao da imate Galaxy S21.
U Galaxy A52 (SM-A525F) ugrađena je baterija kapaciteta 4500 mAh, što će biti dovoljno za više od jednog dana, možda i za dva dana, ovisno koliko pojačate osvjetljenje ekrana i koliko će vam ekran biti aktivan. U pakiranju dolazi punjač od 15 W.
Samsung Galaxy A72
25 W punjač i baterija od 5000 mAh dolaze u modelu Samsung Galaxy A72 (SM-A725/DS). Vizualno je sličan modelu A52, ali neke razlike ipak postoje. Memorija je 6 GB i 8 GB, uz 128 GB i 256 GB memorije, a proširiva je također microSD karticama do 1 TB. I A72 smo dobili u Awesome Violet boji, a glavna razlika je u veličini ekrana (6,7 inča, a AMOLED ekran također nudi fullHD+ rezoluciju te 90 Hz.
Razlika je i u kameri – prva tri modula su ista kao i na A52 (64 Mp glavna kamera, 12 Mp širokokutna i 5 Mp makro), a na četvrtoj poziciji kod modela Galaxy A72 je 8-megapikselni senzor od 8 megapiksela koji ima svoju optičku stabilizaciju, ali i 3x telefoto zum. Dakle, ovo je ipak primjetno jači model, u fotografskom pogledu.
U većini drugih specifikacija to su dva vrlo slična modela (IP67 zaštita, stereo zvuk), a i kod A72 modela ističemo 3,5 mm ulaz za slušalice te prethodno spomenuto proširenje memorije s microSD karticama.
Kad podvučemo crtu, zaključak se nameće sam od sebe: i Galaxy A52 i Galaxy A72 su Android 11 modeli pametnih telefona kojima je teško pronaći bilo kakvu manu. Možda biste htjeli staklo na obje strane kućišta, ali to je nešto što nam se ne čini previše bitnim. Imate još samo odabir boje (crna, plava, svjetlo ljubičasta, bijela), dostupan kod oba modela, a trebate i odlučiti koliko ćete memorije odabrati.
Nama se sasvim fer čini cijena za Samsung Galaxy A52 od 2599 kuna za verziju 6 GB / 128 GB, a 500 kuna više košta verzija s 256 GB. Galaxy A52 5G sa 6 GB / 128 GB košta 3199 kuna. Kod modela Galaxy A72 opcije su 6 GB /128 GB za 3.399 kuna te 6 GB / 256 GB za 3.799 kuna.