TEST Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Samsung (ponovo) pomiče granice

blank

Mobitel koji priča priče! Bio bi to najkraći opis novog čuda od mobitela, sudeći po pogledima i komentarima na novi Samsung Galaxy Z Fold3 5G

To je taj mobitel koji ima tri ekrana? To je onaj novi s reklame? Preskup mi je! Wow, to je nešto potpuno drugačije. I ja bih to!

Iznad su napisani samo neki od komentara koje je dobio novi Samsung Galaxy Z Fold3 5G. Nešto duži naziv znači i da je telefon kompliciran i što se tiče izrade. Iako nije novost na tržištu, preklopni koncept i dalje privlači pozornost, podjednako kao i u veljači 2019. kad je Samsung po prvi put predstavio nešto novo i kad sam ga prvi put vidio u Barceloni na MWC kongresu.

blank

blank

Novitet je ravan Samsungu Note N7000, predstavljenom u rujnu 2011. godine tijekom sajma IFA u Berlinu. Sjećam se i tog trenutka. U to vrijeme su mobiteli bili slični Noteu, ali Note je imao hrabrost i preskočiti tadašnju letvicu koja je bila postavljena ispod 5 inča dijagonale ekrana. I još su mu u kućište dodali stylus olovku S Pen. I dan-danas, kad je jasno da je ta (Note) era završila, hvataju me trnci pri spomenu Note telefona. Zaista su bili posebnost u svijetu mobilne telefonije.

blank

Kao i Samsung SGH-A300 iz 2001. godine, s vanjskim ekranom u preklopnom kućištu. Tadašnji super-poželjan preklopni mobitel nije imao gotovo ništa osim stila i praktičnosti koju je donio taj dodatni vanjski ekran po prvi put na mobitele. Imao je pozive, SMS, alarm te infracrvenu vezu za spajanje na računalo. Vjerojatno mogućnost koju 99,9 posto vlasnika nije nikada niti isprobalo. Bila je to preteća Bluetootha koji je uskoro stigao u mobilnu telefoniju, zahvaljujući nesebičnom izumu tvrtke Ericsson.

Mi smo Samsunga A300 sakrili ispod Samsunga Galaxy Z Fold3 5G s razlogom, ako se pitate što je to na fotografiji. Naime, novi Fold3 je vodootporan, a kako je velik onda bez problema može pomoći manjem modelu A300 da ne pokisne. Udovoljava IPx8 standardu, što znači da i dalje ne podnosi prašinu, poprilično je alergičan na te sitne čestice, ali mu kapi vode ne smetaju. Može ići s vama i u manji bazen, do dubine 1,5 metara, ali do 30 minuta. Sigurni smo da će u tom slučaju izdržati duže nego vi.

blank

Ovo su prave inovacije

Novi Samsung Galaxy Z Fold3 5G donosi nekoliko inovacija u svijet koji se tek počinje stvarati. Samsung je po prvi put smjestio kameru ispod ekrana, donio spomenutu vodootpornost u kućište koje je jako osjetljivo na bilo kakve fizičke padove, donio 120 Hz na oba ekrana, omogućio rad sa S Pen olovkom, a istovremeno su znatno unaprijedili sve što se moglo.

Nekima će biti neobičan vanjski ekran od 6,2 inča, što ne zvuči nimalo malo nego uobičajeno za današnje telefone, ali je neobične forme, u omjeru 25:9. To ne nudi nitko, koliko nam je poznato. Postoje 21:9 ekrani, za filmski format, a Samsung je prošle godine pokrenuo nešto drugačije, nakon što je prvi Fold iz 2019. imao ekran od 4,6 inča, u omjeru 21:9.

Fora je kod vanjskog ekrana, koji kao i unutarnji sada podržava fantastičnih 120 Hz osvježavanja i to se itekako osjeti u radu, što omogućuje nastavak rada na unutarnjem ekranu od 7,6 inča, koji je sada daleko iskoristiviji zahvaljujući kameri ispod ekrana. Počnemo gledati nekakav video na manjem ekranu, pisati poruku, a nakon otklapanja automatski dobivamo veći komfor na velikom tablet ekranu.

blank

Moguće je napraviti i suprotno – započeto na velikom ekranu nastavit će se na manjem ekranu, ali samo ako to prethodno odobrimo u postavkama, pojedinačno za svaku aplikaciju. I dostupno je za većinu aplikacija, osim Instagrama i još nekoliko Samsungovih. Ne znamo razlog, ali je očigledno nešto s rezolucijama.

Ima logike ne omogućiti to automatski, kako biste se zaštitili od tuđih neželjenih pogleda, nakon što preklopite ekran. Inače, na unutarnjem ekranu konačno uživamo u Instagram aplikaciji, fotografije su velike i zauzimaju veći dio ekrana. Sada je to pravi foto servis u kojem možemo uživati, za razliku od malih fotkica na većini ekrana.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G se, poput nekadašnje serije Nokia Communicator, može postaviti kao malo računalo i koristiti poput laptopa – gore ekran, dolje virtualna tipkovnica. Fantastičan je to osjećaj korištenja, komfora, jednostavnosti i cool efekta. Zgodno je ovo rješenje i za poslovne video pozive pa telefon samostalno stoji na bilo kojoj podlozi.

blank

Multitasking rad

Iskustva sa Samsung Galaxy Z Fold3 5G su nam u većini situacija pozitivna. Surfanje internetom je ugodno, brzo, a stranice su u mobilnom prikazu tako da je font dovoljno velik i za one koji slabije vide. Ako jako dobro vidite i smeta vam veličina fonta na web stranicama koje posjećujete, jednostavno u postavkama odaberete Desktop prikaz i to je to. I dalje ćete moći sve ugodno čitati. Facebook Story se prikazuje u odrezanom obliku (reže se donji dio kako bi se popunio cijeli ekran) dok se Instagram Story prikazuje u originalnom obliku, s crninama s obje strane.

Prednost ovako velikog ekrana naročito dolazi u multitasking načinu rada kada se ekran višestruko iskorištava. Imate li pri tome i dodatnu S Pen olovku (postoje dva različita modela), tada se funkcionalnost proširuje. Probali smo se spojiti s olovkom iz Note modela, ali Z Fold3 nas odmah na ekranu upozorava da to ne radimo jer vrh Note olovke može oštetiti površinu ekrana dok nova olovka ima tehnologiju uvlačenja vrha.

blank

Površina ekrana sada je obložena rastezljivom PET oblogom kao i dodatnim slojevima koji unutarnje zaslone čine 80% dugotrajnijim u usporedbi s prethodnim Samsungovim uređajima. Dakle, sada možete biti mirniji što se tiče onog savitljivog dijela ekrana, koji svima odmah upada u oči.

Iako se itekako vidi taj savitljvi dio na ekranu, u praksi, nakon što se pokrene film taj se dio uopće niti ne vidi. Daleko bolje iskustvo gledanja je kad se ekran zakrene. Inače, taj savitljivi dio se gotovo niti ne dotiče u radu. Uvijek se koristi donji desni ili lijevi dio ekrana za skrolanje, tipkanje i prelaske prstom.

Pet kamera

blank

Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3
Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3
Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3
Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3

Idemo sada na kameru ugrađenu ispod ekrana. Ima 4 megapiksela, nema neku veliku rezoluciju, rezultati su solidni, ali kamera nije na nivou prednje od 10 ili stražnje trostruke od 12 megapiksela koje daju jako dobre rezultate, u većini situacija. Ipak, za video pozive i veliki selfie dobro će doći. Primijetili smo da se u načinu Redateljski prikaz ne koriste istovremeno i stražnje i prednja kamera (kao kod Samsunga Galaxy S21 Ultra) kako bi se dobio dvostruki prikaz u video filmu.

Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3
Fotografirano sa Samsung Galaxy Z Fold3

Itekako se primjećuje rupica ispod ekrana u većini situacija, nije to baš pretjerano skriveno (kao kod modela ZTE Axon 20), ali dobro će doći popunjenost cijelog ekrana kad se može iskoristiti u potpunosti cijela površina koja uobičajeno zrači kvalitetom kakvu smo navikli vidjeti kod Samsunga.

blank

Ergonomija, baterija

Kad je preklopljen, Samsung Galaxy Z Fold3 5G je praktičan u ruci jer upravo zbog omjera vanjskog ekrana od 25:9 nije preširok za nošenje u ruci, a 16 mm debljine ne djeluje previše debelo u ruci. Kad je otvoren (omjer je 22,5:18), debljina telefona je samo 6,4 mm. Masa uređaja dostupnog u fantomsko crnoj, fantomsko srebrnoj i fantomsko zelenoj boji je 271 gram. Da, osjeti se, ali nije pretjerano jer se rasklapanjem ekrana masa raspoređuje.

Ugrađena je baterija od 4400 mAh, što je slično kao kod prvog Fold modela, ali ta 500 mAh manje nego kod Fold2 modela. Pokrenuli smo dugački video na YouTubeu da provjerimo koliko će s jednim punjenjem baterija izdržati, a osvjetljenje smo postavili na 1/3, što za Infinity Flex Display (2208 x 1768 piksela, uz 374 ppi) i 900 nita osvjetljenja više nego dovoljno u zatvorenom prostoru. Baterija je potrajala 11 i pol sati, bez prekida. Odlično!

blank

Cijena za Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Dostupne su verzije s 256 GB (cijena za testirani Samsung Galaxy Z Fold3 5G je 13.999 kuna), a za 560 kuna više dobit ćete verziju s 512 GB. Oba modela imaju po 12 GB radne memorije, dolaze s Androidom 11, u 5G verzijama, mogu imati dvije SIM kartice, imaju stereo zvučnike. Fascinira izrada od Armor Aluminium materijala, najizdržljivijeg aluminijskog kućišta ikad na nekom Galaxy pametnom telefonu. Ipak, kućište je jako sklisko pa preporučujemo kupnju zaštitnog kućišta uz koje ćete dobiti i S Pen olovku.

Jel Samsung Galaxy Z Fold3 5G preskup? Većina korisnika potvrđuje. Ali, postavimo li situaciju ovako: možete li za 14.000 kuna kupiti vrhunski pametni telefon, s ovim hardverom, te također i tablet s ovakvim hardverom? Ne možete! Na kraju krajeva, Appleov iPhone 12 Pro Max s 512 GB (to je uskoro već stari model) košta 13.479 kuna. Mislim da više ništa ne treba dodati što se tiče cijene.

blank

Eh da, morat ćete kupiti strujni adapter za punjenje jer ne dolazi u kućištu. Naravno, možete koristiti i neki stariji punjač ako ga posjedujete kod kuće. Konačni zaključak: kralj je mrtav, živio kralj (nema više kralja Note, ali je došao novi kralj na prijestolje).

Pogledajte unboxing video te što se nalazi u pakiranju Samsunga Galaxy Z Fold3 5G:

 

blankblank

blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank blank