Skok isporuka je 14% na godišnjoj razini, uz rekordnu kvartalnu količinu, pri čemu je najveći zamah stigao iz Samsungove serije Galaxy Z Fold7
Analitičari Counterpointa očekuju da će 2026. donijeti znatno ubrzanje potražnje, potaknuto tehnološkim unapređenjima i ulaskom Applea u segment, što bi moglo preklopnike snažnije pogurati prema premium mainstreamu.
Preklopni telefoni u Q3 2025. dosegnuli su oko 2,5% ukupnih globalnih isporuka pametnih telefona, što potvrđuje da se kategorija postupno etablira u višim cjenovnim razredima. Najveći doprinos rastu došao je od „book-type“ uređaja, predvođenih Samsungovim Galaxy Z Fold7 te stabilnom potražnjom za Huawei Mate serijom, dok su osvježeni preklopni „clamshell“ modeli dodatno proširili bazu korisnika.
Samsung je i dalje dominantan igrač u segmentu, a ovog je puta ciklus Galaxy Z modela imao posebno izražen učinak. Fold7 je zahvaljujući tanjem i lakšem kućištu, unaprijeđenoj izdržljivosti šarke i manje vidljivom pregibu podigao percepciju kvalitete i privukao veći broj premium kupaca nego što se očekivalo.
Huawei je održao solidan zamah Mate linije, oslanjajući se na preklopnike kao ključnu točku diferencijacije na tržištima gdje ima snažnu prisutnost. HONOR i vivo nastavili su širiti portfelj preklopnih modela, ciljajući korisnike koji traže povoljniji ulaz u kategoriju uz modernu specifikaciju.
Motorola se nametnula kao jedan od najistaknutijih „challengera“, oslanjajući se na Razr 60 seriju, agresivnije pozicioniranje cijena i snažne maloprodajne kanale. Pozitivne recenzije na području ergonomije i svakodnevne upotrebljivosti dodatno su učvrstile njezin status jednog od brendova koji šire bazu preklopnih korisnika, a ne samo ciljaju tradicionalne „early adoptere“.

U 2026. se očekuje izraženija ekspanzija, potaknuta daljnjim smanjenjem debljine i mase, robusnijim šarkama i panelima te dubljom integracijom AI funkcija u softver. Ulazak Applea u drugoj polovici 2026. trebao bi dodatno potaknuti nadogradnje u premium segmentu zahvaljujući velikoj bazi iPhone korisnika, osobito na ključnim tržištima poput SAD-a, Europe i Kine. Analitičari očekuju da će prisutnost još jednog jakog premium igrača natjerati konkurente na brže inoviranje form-faktora i jasnije pozicioniranje preklopnika unutar portfelja.
Kako se konkurencija zaoštrava proizvođači sve otvorenije eksperimentiraju izvan klasičnog „book“ dizajna, prelazeći prema višestrukim preklopima i hibridnim formama između telefona i tableta. Huawei je među prvima demonstrirao inženjerske mogućnosti multifold rješenja, a Samsung sada taj koncept gura u fazu praktičnog testiranja kroz Galaxy Z TriFold.


