ENT nastavlja ulagati u digitalnu transformaciju svojeg poslovanja

blank

Kako bi osigurali stabilno poslovanje usredotočeni su na profitabilnost, troškovnu i operativnu učinkovitost, novčani tok od poslovnih aktivnosti te odgovorno upravljanje rizicima

Ericsson Nikola Tesla (ENT) predstavio je godišnje rezultate za 2024. godinu u kojoj su imali prihode od prodaje 249,5 milijuna eura dok je operativna dobit iznosila 22,1 milijun eura. Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle, ističe kako je „prošla godina bila još jedna dinamična poslovna godina, u kojoj smo poslovali stabilno te našim kupcima i partnerima pružili najbolja tehnološka rješenja i usluge u svim segmentima poslovanja.“

Suočeni s daljnjim značajnim rastom troškova života i inflatornim pritiscima u Hrvatskoj, što je utjecalo na rast troškova rada, realizirali su više zahtjevnih projekata te potpisali nekoliko strateški važnih ugovora i dobili dodatne odgovornosti. Bili su izloženi i pritiscima na cijene svojih proizvoda i usluga, kratkim rokovima realizacije projekata te nepovoljnim uvjetima plaćanja vezano za složene digitalno transformacijske projekte.

„Kako bismo stabilno poslovali fokusirali smo se na područja na koja možemo djelovati; naše strateške kupce, održavanje konkurentnosti na tržištu zahvaljujući našem tehnološkom liderstvu, zadržavanje zaposlenika uz razvoj njihovih strateških kompetencija, investiranje u razvoj novih proizvoda i usluga, rast poslovanja na novim tržištima i s novim kupcima te jačanje profitabilnosti i troškovnu učinkovitost“, ističe Kovačević.

U studenom je Ericsson Nikola Tesla obilježio 75. obljetnicu poslovanja te su tom prigodom predstavili novi vizualni identitet kompanije, implementiran s ciljem širenja poslovanja i snažnije vizualizacije vlastitih ICT rješenja za digitalizaciju različitih industrija te javnih usluga i servisa.

Aktivno sudjeluju u izgradnji i modernizaciji komunikacijske infrastrukture, posebno u području širokopojasnog interneta i 5G tehnologije. Na domaćem tržištu fokus je na modernizaciji i proširenju
radijskog dijela mobilne mreže Hrvatskog Telekoma (HT) te implementaciji Ericsson dual-mode 5G Core za 4G/5G jezgrenu mrežu, sukladno strateškim ugovorima potpisanim krajem 2023. i početkom 2024. godine.

S partnerom A1 Hrvatska, u skladu s višegodišnjim ugovorom, rade na proširenju pokrivanja i kapaciteta radijske 5G te na modernizaciji jezgrene mreže. U susjednoj BiH se niti ove godine ne očekuje raspisivanje natječaja za 5G, to bi se moglo dogoditi u 2026., a Bosna je bila posljednja država koja je u Europi uvela 4G.

U području Digitalnog društva, odnosno ICT rješenja za digitalnu transformaciju poslovanja i javnih usluga, protekle su godine potpisali niz novih ugovora s brojnim ministarstvima i ostalim ključnim kupcima u Hrvatskoj. U tijeku su i aktivnosti na realizaciji projekta zamjene i modernizacije informacijskog sustava zemljišne administracije Zemljišno-knjižnog i katastarskog odjela Republike Cipar.

U ENT-ovom R&D centru radi više od 1500 stručnjaka. Zahvaljujući visokoj kvaliteti softvera kojeg isporučuju dodatno su osnažili svoju poziciju u globalnoj korporaciji Ericsson te su jedan od najbolje ocjenjenih centara za razvoj softvera u Ericssonu.

blank

„Tijekom prošle godine dobili smo nove odgovornosti za razvoj 5G radijske pristupne mreže, što je strateški važno jer će omogućiti izgradnju dodatnih kapaciteta za razvoj cjelokupnih rješenja (E2E) unutar mrežnih softvera/modula. U skladu s novim odgovornostima nastavljen je rast našeg R&D centra te je zaposleno više od 100 stručnjaka, a planirano je dodatno širenje i tijekom ove godine“, rekla je u kompanijskoj središnjici u Zagrebu Gordana Kovačević.

Ukupni prihodi od prodaje iznose 249,5 milijuna eura, što je smanjenje od 18% u odnosu na prethodnu godinu, prvenstveno kao rezultat manjih prihoda na domaćem tržištu zbog neproduljenja ugovora u području upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom.

Usporedbe radi, ako izuzmemo prihode od upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom, ukupni prihodi zabilježili bi porast od 11,3%. Prihodi od prodaje u operatorskom segmentu na izvoznim tržištima i segmentu Digitalno društvo bilježe rast te su zajedno sa stabilnim poslovanjem na Ericssonovom tržištu djelomično neutralizirali pad prihoda od prodaje u operatorskom segmentu na domaćem tržištu.

Bruto dobit iznosi 28,4 milijuna eura (2023.: 31,8 milijuna eura), što je smanjenje od 10,7% u odnosu na prethodnu godine, ponajprije zbog manjih prihoda od prodaje. Bruto marža bilježi porast na 11,4% (2023.: 10,5%) kao rezultat proizvodnog miksa i aktivnosti usmjerenih na poboljšanje efikasnosti i optimizaciju troškova.

Operativna dobit iznosi 22,1 milijun eura, što je pad od 10,6% u odnosu na prethodnu godinu, kao posljedica manjih prihoda od prodaje i bruto dobiti. Operativna marža iznosi 8,9% (2023.: 8,1%). Kraj četvrtog tromjesečja zaključili su solidnom bilancom i udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 37,9%.

Novac i novčani ekvivalenti, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, iznose 63,1 milijun eura, što čini 35,1% ukupne imovine. Sukladno očekivanjima ostvaren je pozitivan novčani tok od poslovnih aktivnosti u iznosu od 10,3 milijuna eura (2023.: 16,7 milijuna eura).