TEST Apple iPhone 16: Novo je novo!

blank

Nakon 42 iPhone modela vrijeme je za još četiri, a startamo s početnim modelom i s početnim kapacitetom memorije od 128 GB

Od siječnja 2007. pa do rujna 2024. godine Apple je kroz gotovo 18 godina predstavio ukupno 46 modela pametnih telefona iPhone.

Dok osmišljavam tekst za novi Apple iPhone 16 gledam u prvi iPhone s ekranom od 3,5 inča i sjećam se jako dobro kako se u to vrijeme (vladajućih Symbian mobitela) smatralo kako je dijagonala ekrana od 4 inča više nego dovoljna za korisnika mobitela. A gdje smo danas?

blank
Apple iPhone 2G & iPhone 16
blank
Apple iPhone 2G & iPhone 16

Apple i dalje povećava dijagonale pametnim telefonima – iPhone 16 Pro Max sada već mjeri 6,9 inča, a prethodnik iPhone 15 Pro Max ima 6,7 inča. I model Apple iPhone 16 Pro sada ima veću dijagonalu, povećana je sa 6,1 na 6,3 inča. Dijagonala ekrana za sada nije dirana modelu Apple iPhone 16 Plus, ostala je na 6,7 inča, a zadržana je i na iPhoneu 16 od 6,1 inča. Pitam se koliko još dugo?!

U kojem će smjeru ići pametni telefoni mnogi nagađaju, ali ako se dijagonale ekrana i dalje budu povećavale jedino rješenje su savitljivi ekrani i ekrani na izvlačenje, kakve smo već vidjeli u praksi. Apple za sada u tom području kaska, vjerojatno mudro promatraju i čekaju najbolji trenutak za ulazak na tržište.

Ako ste vlasnik prethodnih modela iPhone 15, iPhone 14, iPhone 13 pa i unatrag još nekoliko godina, a poznato je da se Appleovi uređaji mogu koristiti barem pet pa i više godina, znate da je ekran od 6,1 inča standard. I ako se pitate jel vrijeme za zamjenu odgovor je – vrijeme je.

Ne radi se tu (samo) o novoj verziji iOS-a koju će ionako svi prethodni modeli dobiti – na Appleovoj službenoj stranici navodi se kako će čak 28 iPhone modela dobiti nadogradnju operativnog sustava, a to znači i modeli poput iPhonea XR iz 2018. godine.

Dakle, šest godina stari XR model i dalje je aktualan pa zaključujem kako kupci iPhonea 16 mogu računati na podršku kada bude aktualan iPhone 22 odnosno u 2030. godini, kada ćemo pisati o 6G telefonima.

blank

Za nadogradnju sa starog na novi model nije zaslužan samo dizajn stražnjih kamera koje su sada vertikalno posložene kao na iPhoneu 12, jedna ispod druge, ali je rub oko kamere puno veći. Noviteti su ipak puno veći pa sada imamo akcijsku tipku (Action Button), za kojom su vjerojatno potiho patili prethodni vlasnici početnih modela, ali ovaj put Apple jednu novost nije omogućio samo na Pro modelima nego i na standardnim, početnim.

blank blank

Camera Control odnosno kontrola kamere dostupna je na svim modelima tako da je to nekako najveća novost koju treba znati što bolje iskoristiti, a očigledno je kako još nije maksimalno iskorištena. Dvostruki pritisak na tipku smještenu na okviru od aluminija (Pro modeli imaju titan) pokreće kameru tako da akcijska tipka sada može biti i za nešto drugo korištena.

Još jedan pritisak na tipku kamere okida fotku. Inače, položaj tipke je odličan i pomaže jer, iako smo naviknuti pritisnuti virtualnu tipku na ekranu, ona istovremeno i prekriva dio scene koju snimamo. Na kraju, na tom dijelu ekrana ne možemo fokusirati objekt koji želimo izoštriti.

Samu fizičku tipku kamere je za zumiranje kadra potrebno malo pritisnuti kako bi se aktivirao kapacitivni osjet na tipki dok jači pritisak znači okidanje. Zgodan detalj je što prilikom zumiranja preko tipke kamere s ekrana nestaju sve ikone osim ikone kruga, za okidanje, što je čak i nepotrebno u tom trenutku i samo smeta. Zumiranje kadra koristi se i za snimanje videa, izuzetno je precizno i prati koliko zaista želimo obaviti uvećavanje.

blank

blank blank

170 grama težak iPhone 16 od stakla i aluminija, s debljinom od 7,8 mm ugodno leži u ruci i zasigurno je mnogima vrlo drag upravo zbog svoje kompaktnosti. I dalje je otporan do dubine od 6 metara, što je u rangu telefona s IP68 podrškom najviše odnosno najdublje što se s telefonom u slatkoj vodi može zaroniti. Ili, ako ispadne sigurno će telefon preživjeti, s obzirom da je spreman „zadržati dah“ 30 minuta.

Ipak, veći ekran znači i bolji pogled na sadržaj pa ne čudi što mnogi ipak sanjaju o većem, a samim time i skupljem iPhone modelu, ukoliko navečer prije spavanja vole pogledati nastavak omiljene serije.

Ipak, i uz 6,1 inča te stereo zvučnike se može uživati na Super Retina OLED ekranu s 1000 kandela osvjetljenja (maksimalno 2000 kandela). To označi da će se na ekranu s 1179 x 2556 piksela i na najjačem suncu sve vidjeti, bez potrebe traženja hlada ili zaklanjanja ekrana rukom.

Uz Apple A18 čip na 3 nm procesu izrade te šest procesorskih jezgri, od čega dvije rade na maksimalnom taktu od čak 4 GHz, nema straha da će se telefon ikada usporiti. OK, možda 2030. godine.

Uz odličan taktilni osjećaj preciznost, kakav prati sve iPhone modele iz prošlosti, može se reći i kako je kamera vrlo dobra. Izvući će dobru oštrinu te dovoljno svjetla i u noćnim uvjetima, a moći će se pročitati i sitniji tekst udaljen desetak metara.

blank blank

Glavni senzor od 48 megapiksela veličine je 1/1.56″ te uz otvor blende f/1.6 predstavlja dobre preduvjete za većinu kvalitetnih snimki. Jasno, OIS je tu vrlo bitan te će smiriti ruku prilikom snimanja. Ultraširoki senzor od 12 megapiksela snima kut do 120 stupnjeva i dobro će doći kada je potrebno snimiti više ljudi u kadru ili recimo unutrašnjost vozila, s vozačkog mjesta.

Na njemu je primjetna najveća novost, što se tiče novih kamera jer pruža veći otvor blende od f/2.2 u odnosu na f/2.4 s prethodnika pa će moći primiti više svjetla na senzor. Spomenimo i makro snimanje s novim iPhone 16 modelom, što je stiglo s Pro modela.

Apple još uvijek ne prelazi na 8K video snimanje (ali sada nudi Spatial Video, što je namijenjeno gledanju preko Apple Vision Pro AR/VR naočala), a istu video rezoluciju nudi i prednja kamera od 12 megapiksela (identična prethodniku), s maksimalno 60 fps. Odlično za sve koji stvaraju video sadržaj za društvene mreže! Prostor oko prednje kamere unutar ureza u ekranu zauzima dodatni dubinski biometrijski senzor koji će i sa strane prepoznati lice vlasnika telefona i ekspresno otključati ekran.

blank blank

blank

blank

USB-C konektor više nije novost tako da ćete svoj novi iPhone moći napuniti i drugim (Android) kabelima, a u pakiranju dolazi samo USB-C na USB-C kabel i iglica za otvaranje SIM kartice. Prelazak na eSIM u Europi nije baš ekspresan kao u SAD-u, ali ćemo vjerojatno u skoroj budućnosti ostati i bez toga pa će pakiranje biti još tanje. Eh da, nema više niti onih naljepnica s Appleovim logom.

Ipak, nemojmo biti melankolični nego sretni kada u rukama imamo novi pametni telefon jer to znači samo napredak. Da, nema kompletnog punjača, ali valjda smo se već na to naviknuli. Ipak, teško je naviknuti se na malu bateriju – iPhone 16 ima bateriju kapaciteta 3561 mAh što će, dok je telefon nov i ima zdravlje baterije 100 posto, biti sasvim dovoljno za cijeli dan.

blank

Naravno, nakon godinu i pol ili nešto dužeg korištenja telefona osjeti se manjak kapaciteta, kada baterija više nije sposobna izdržati cijeli dan pa ju korisnici pune dva puta dnevno, a to automatski znači još brže trošenje odnosno smanjivanje kapaciteta. Poznato je kako se s baterijom ispod 85 posto zdravlja teško može računati na ugodno korištenje. Treba istaknuti kako je baterija kapaciteta 3561 mAh sada ipak nešto malo veća nego kod iPhone 15 modela (3349 mAh), što je 6 posto više.

Međutim, ako ste iPhone fan onda ćete zasigurno telefon mijenjati barem svake dvije godine, ako ne i svake godine jer se u Hrvatskoj sve češće može dobiti opcija otkupa starog telefona, što je dobar zalog za novi. Nešto novca nadoplatite ili povećate iznos u tarifi telekom operatora i imate potpuno novi telefon.

Dodatni razlog za novi model trebao bi biti i Apple Intelligence koji dolazi do kraja 2024. godine, ali ne i za europske korisnike. Odnosno, ako europski korisnik ode u SAD tamo će moći koristiti razne AI alate za pisanje, čišćenje u fotografijama, stvaranje film uspomena u Photos, pretraživanje prirodnog jezika u fotografijama, sažetke obavijesti.

Apple Intelligence će kroz nadogradnju iOS 18.1 omogućiti da se više usredotočite na određene radnje, omogućit će prioritetne poruke u e-pošti, dat će pametan odgovor u pošti i porukama kao i sažetke u pošti i porukama.

Dakle, nećete morati čitati dugački tekst od nekoliko kartica nego samo sažetak. To su značajke u kojima korisnici Androida već uživaju pa ako vam je ovaj tekst predugačak možete dobiti samo glavne sažetke.

blank

Glavni sažetci novog Apple iPhone 16 modela su da telefon dolazi s memorijom od 128 GB (testni model), 256 GB i 512 GB, u bojama plavoj, roza, tirkiznoj, crnoj i bijeloj, ima akcijsku tipku i tipku kamere, odličan ekran i brz čip, vrlo dobru do odličnu kameru te kvalitetnu izradu. Ako vam nedostaje telefoto kamera odaberite Pro model kako biste dobili 5x optičko zumiranje.

Baterija se kroz žicu do 50 posto napuni za 30 minuta (snaga 20 W), snaga bežičnog punjenja (uz MagSafe) sada je 25 W (prethodni iPhone 15 puni se bežično snagom od 15 W) pa se može očekivati do dva sata duže trajanje nego kod prethodnika.

Povećana je i radna memorija, sa 6 na 8 GB RAM-a, memorija telefona nije povećavana i dalje starta od 128 GB (vjerujem da je to mnogima ipak premalo), a za sada telefon pruža samo 60 Hz osvježavanja slike na ekranu. Poznato je da 120 Hz pruža bolje gamerske performanse, ali i ubrzano troši bateriju. Pro modeli nude 120 Hz.

Kad se sve zbroji i oduzme, a kupnja novog iPhone 16 modela oduzet će vam 1059 eura (cijena za model sa 128 GB, može se zaključiti kako je novi model ipak novi model. Nekima spomenute novosti i nadogradnje možda neće biti razlog za kupnju i prelazak s prethodnog modela, neki će u tome pronaći svoj razlog za ostanak na prethodnom modelu (ili prethodnim modelima), ali novo je novo. Još kada dolazi u cool bojama, poput plave Ultramarine…

blank blank

blank blank blank blank

blank