TEST Huawei FreeBuds Pro 4: Ulazak u high-end

blank

Posjedovanje high-end proizvoda povezano je s određenim statusom ili prestižom te se često odlikuju elegantnim i modernim dizajnom

High-end je engleski izraz koji označava vrhunski, najkvalitetniji ili najskuplji proizvod ili uslugu unutar određene kategorije, a takvi proizvodi su izrađeni od najboljih materijala, koriste najnaprednije tehnologije i imaju vrhunsku izradu.

Zbog korištenja kvalitetnih materijala i tehnologija high-end proizvodi su obično skuplji od svojih jeftinijih alternativa. Vrlo često se high-end povezuje s glazbom odnosno uređajima koji reproduciraju visoku kvalitetu glazbe.

Huawei svoj novi model slušalica FreeBuds Pro 4 opisuje kao prve bežične slušalice s TWS tehnologijom pod okriljem high-end brenda Huawei Sound. Isprobao sam ih, a cijena od 199 eura za Huawei FreeBuds Pro 4 ne čini se visokom ukoliko ćete zaista dobiti vrhunski zvuk.

Kutija u kojoj dolaze slušalice veća je od drugih modela TWS slušalica, naziv modela ispisan je zlatnim slovima, na kutiji se ističe zaista lijepa zelena boja, ali i nekoliko tehničkih detalja.

blank

blank

Hi-Res Wireless Audio je tehnologija koja omogućuje bežični prijenos audio signala visoke rezolucije te se zvuk prenosi s manje kompresije i gubitka kvalitete pružajući slušatelju bogatije i detaljnije audio iskustvo, bliže originalnom snimku. Oznaka Hi-Res Audio Wireless omogućuje studijsku kvalitetu, ali bez potrebe za kabelom, s obzirom da je najveća kvaliteta koju možete dobiti ipak dostupna putem žice.

Huawei FreeBuds Pro 4 su za sada jedine TWS slušalice koje podržavaju 2,3 Mbps prijenos zvuka bez gubitaka (Lossless), s tim da se takav prijenos zvuka može dobiti kada su slušalice spojene na telefon Huawei Mate X6 koji koristi EMUI 15 ili noviju verziju.

Kad su povezane s telefonom Huawei Pura 70 Pro ili Huawei Pura 70 Ultra slušalice podržavaju do 1,5 Mbps prijenosa zvuka bez gubitaka. Kada se povežu s drugim modelima telefona slušalice FreeBuds Pro 4 podržavaju do 990 Kbps HD audio prijenosa.

Prethodnik Huawei FreeBuds Pro 3 je omogućavao 1,5 Mbps prijenosa bez gubitaka, a novi model omogućuje maksimalnu brzinu prijenosa od 8 Mbps putem Bluetootha. Nove slušalice su prvi Huaweijev model s novim operativnim sustavom HarmonyOS NEXT te omogućuju reprodukciju 48 kHz/24-bitnog zvuka visoke razlučivosti, ali samo ako imate uparen podržani telefon Huawei.

Ukoliko niste audiofil tada vam prethodne značajke neće puno značiti, iako ćete primijetiti razliku, a ono što još model Huawei FreeBuds Pro 4 ističe je izuzetno sposoban ANC odnosno aktivno poništavanja buke i to će svatko primijetiti i cijeniti ako se šeće bučnom ulicom, spava pored osobe koja hrče, ne želi slušati kolege na poslu i suputnike u avionu, automobilu, tramvaju ili dok se vozi trajektom od Splita do Hvara. O plaču bebe u avionu da ne govorim – tada je ANC jedino rješenje s kojem nećete mrko gledati u nedužnu, nježnu osobu koja nema drugi način za borbu, osim plakanja.

blank

Uz ugrađeni AI algoritam za smanjenje buke slušalice FreeBuds Pro 4 (stavljaju se u uho) mogu eliminirati do nevjerojatnih 100 dB pozadinske buke, što je razina buke u noćnom klubu ili na glazbenom festivalu. Za one koji vole trčati i ne žele da im smeta vjetar u pozadini neće ga niti čuti ukoliko brzina vjetra ne prelazi 10 m/s.

U radu slušalice koriste tri odnosno četiri mikrofona kako bi pri telefonskim razgovorima glas ostao izoliran i jasan za drugu stranu. Iz 11-milimetarskih jedinica dolazi izuzetno kvalitetan zvuk, a nešto drugačije primijetit ćete prilikom kontrole glasnoće zvuka.

Naime, kad se preko tipki na uparenom pametnom telefonu podesi jakost na 50 posto to će biti tek oko 30 posto stvarne jakosti. Razlog je očito zaštita sluha s obzirom da je sve preko 85 dB štetno za naš organizam pa nas Huawei štiti ukoliko pretjerujemo.

Naravno, maksimalnu jakost zvuka moguće je podesiti, ali se tek iznad 70 posto podešene glasnoće putem tipki telefona nešto naglije počinje pojačavati zvuk. Kontrola jakosti zvuka dostupna je i putem touch tipki na svakoj slušalici, klizanjem po kućištu slušalice, a podržani su višestruki dodiri kako bi se prebacilo na sljedeću pjesmu odnosno javili na poziv, odbili poziv, pokrenuli glasovnog pomoćnika.

Puno tih funkcionalnosti dostupno je kroz aplikaciju Huawei AI Life koju svakako preporučujem za instalirati jer ćete dobiti i dodatne postavke kroz osam profila koji mijenjaju zvučnu sliku, a moguće je i povećati kvalitetu zvuka što će ipak trošiti nešto više energije.

blank

Fora je što se klimanjem ili odmahivanjem glave, dok su slušalice u ušima, možemo javiti na dolazni poziv ili ga odbiti, ali to može ljudima sa strane izgledati čudno ukoliko „mlatite“ glavom u prazno, kao da ste na rock koncertu. Ali, fora je za isprobati.

Svakako je korisna značajka (dostupna u aplikaciji) otkrivanja slušalica u uhu pa ako se izvadi samo jedna slušalica iz uha automatski prestaje reprodukcija odnosno pauzira se – vraćanjem slušalice u uho nastavlja se. Praktično kada vas netko nešto pita pa ne morate ručno pauzirati glazbu ili slušanje YouTube videa.

Kroz aplikaciju ćete i vrlo lako pronaći izgubljene slušalice, a ako jednu od njih ipak ne pronađete nemojte očajavati. Odnosno, možete manje očajavati jer rješenje je usluga Loss Care koju Huawei pruža baš za ovaj model slušalica, a omogućuje nabavu zamjenske slušalice po sniženoj cijeni.

blank

ANC se može uključiti i isključiti preko samih slušalica, držanjem uvučene površini na svakoj slušalici, ali nećete moći birati između čak četiri načina koji se prilagođavaju okruženju. Ako se radi o mjestu s manje buke tada odaberite način Cozy, General je idealan za glasna okruženja dok Ultra treba koristiti na izuzetno bučnim mjestima.

Tada ćete maksimalno moći uživati u zvuku, ali budite oprezni jer nećete čuti približavanje raznih vozila niti upozorenja drugih ljudi koji vas na nešto žele upozoriti. Dakle, budite oprezni prilikom prelaska pješačkih i pružnih prijelaza.

Rješenje i u ovakvoj situaciji nudi aplikacija na telefonu kroz odabir profila Awareness koji pojačava okolne zvukove kako se ne bih izolirao od zvukova iz okruženja, ali bez smanjenja jasnoće zvuka koji slušam. Inače, svaka se promjena profila glasovno objavi u slušalici, bilo da se mijenja preko same slušalice ili kroz aplikaciju.

Inače, kada je ANC aktivan i iz uha izvadim jednu slušalicu tada se ANC ne isključuje automatski kao kada izvadim obje slušalice nego se automatski iz bilo kojeg ANC načina uključuje dinamični način rada pozadinske kontrole buke (Dynamic). Ponovnim vraćanjem slušalice u uho automatski se aktivira prethodno odabrani način, recimo General.

blank

Slušalice Huawei FreeBuds Pro 4 mogu se spojiti na Android i iOS uređaje tako da su kompatibilne sa svim pametnim telefonima na tržištu (moguće je i spajanje na dva uređaja istovremeno), a aplikacija AI Life se može također instalirati, što ponovo svakako preporučujem jer ćete imati informaciju i o preostalom kapacitetu slušalica te postolja za punjenje.

Postolje za punjenje mase je 47 grama i dok se šećete uzmite ga u šaku kako biste osjetili umirujući efekt oblutka, bez straha da će ostati bilo kakvi otisci prstiju. Uz to i zelena boja umiruje, a dostupne su još crna i bijela boja. Masa slušalice je oko 5,8 grama i izuzetno su udobne u ušima, uz pravokutni dio koji strši van, na kojem se koriste touch kontrole.

U pakiranju ćete uz kratki kabel za punjenje dobiti čak 12 nastavaka za uši odnosno tri para silikonskih nastavaka te tri para Shape Memory pjene koja učinkovito smanjuje pozadinsku buku (sedmi par „M“ srednje veličine je na slušalicama pa govorimo o ukupno sedam parova nastavaka). Dakle, tek ćete uz ove nastavke dobiti maksimalno smanjenje buke (Huawei kaže do 30 posto).

blank

Kvaliteta zvuka je zaista na visokoj razini i teško joj se može nešto prigovoriti, slušalice isporučuju nevjerojatnih 14 Hz snažnog basa, a visokotonac generira jasne visoke tonove do 48 kHz. Ipak, najbolje je ne prelaziti 85 do 90 posto jakosti zvuka kada ćete ipak primijetiti malu distorziju, uobičajenu kod valjda svih slušalica, osim ako im nije namjerno ograničena jakost.

Dakle, ergonomija je takva da ćete zaspati sa slušalicama u ušima, bez problema, a ne smeta im niti prskanje vodom (IP54 certifikat). Spomenuo sam kako se pojačavanje zvuka raspoređuje nelinearno pa samim time možemo stišati zvuk u slušalici toliko da se jedva čuje, ali i tada je zvučna slika dobra.

Ne vrijedi pretjerivati s glasnoćom jer to utječe na trajanje baterije. U svakoj slušalici se nalazi baterija od 55 mAh što je vrijedno pohvale, a kućište za punjenje nudi 510 mAh i nadopunjava se preko USB-C kabela i bežičnim putem. Drugim riječima, moguće je oko tri puta napuniti slušalice, a baterije slušalica se pune za oko 40 minuta.

blank

Što se tiče pražnjenja baterija to ovisi o glasnoći, o uključenom ANC-u (ponajviše!), ali i o vrsti zvuka pa ako se telefonira tada će se za oko 40 posto brže trošiti baterija nego kad se sluša glazba. Kućište bi, prema tvorničkim specifikacijama, trebalo omogućiti do 30 sati glazbe s isključenim poništavanjem buke odnosno do 22 sata kad je aktivan ANC.

Slušalice bi trebale pružiti do šest i pol sati slušanja glazbe bez ANC-a odnosno do 4,5 sati s ANC-om. Pri telefoniranju tvorničko podatak kaže oko tri i pol sata s ANC-om odnosno 4,5 sati s onemogućenim poništavanjem buke.

Za slušanje glazbe koristio sam jakost od 50 posto (na tipkama za glasnoću to je bilo oko 70 posto) i bez ANC-a se nakon sat vremena korištenja baterija istrošila sa 100 na 91 posto.

S uključenim ANC-om se nakon sat vremena slušanja glazbe baterija smanjila na 80 posto, a nakon ukupno dva sata slušanja kapacitet baterije je pao na 64 posto. Drugim riječima, jedno punjenje baterije i uključen ANC omogućuju i do šest sati. Odlično!

Kad sam slušalice koristio bez aktivnog ANC-a nakon dva sata slušanja glazbe (uz 50 posto jakosti zvuka) potrošio sam 25 posto baterije. Nakon tri sata slušanja glazbe kapacitet se smanjio na 65 posto, što bi značilo da bih trebao dobiti oko 9 sati korištenja.

Ipak, nešto kasnije se baterija ipak ubrzanije troši pa sam nakon četiri sata korištenja imao još 35 posto baterije u slušalicama. S jednim punjenjem i isključenim ANC-om moguće je dobiti oko šest sati slušanja, što je vrlo blizu tvorničke specifikacije.

blank

Iskreno, ne znam što bih kod slušalica Huawei FreeBuds Pro 4 istaknuo kao nedostatak osim (možda!) činjenice što ćete maksimalnu kvalitetu zvuka dobiti samo ako koristite određene Huaweijeve telefone, ali to ipak niti nije nedostatak jer su očigledno najbolje ugođene u toj kombinaciji.

Sviđa mi se i dizajn slušalica, logo „Huawei Sound“ je savršeno pogođen, ne ispadaju tijekom korištenja, cijenim što se ne pojačavaju olako čime štitim svoj sluh, a trajanje baterije je također plus. Huawei FreeBuds Pro 4 su zaista vrhunske TWS slušalice.

blank