U stvarnosti se razlika prema drugim OS-ovima i proizvođačima niti ne primjećuje, ali korisnici nisu niti svjesni kako im se uz Huawei konačno nudi (treći) izbor
Prije 20 godina svijet tadašnjih mobitela nije bio toliko polariziran kao u posljednjih 10. Imate na izbor dva operativna sustava, pri čemu Android ima između 70 pa do gotovo 90 posto udjela, ovisno o godini i tromjesečju.
Da, tu je i HarmonyOS kojeg kineski korisnici pametnih telefona koriste već nekoliko godina, što je nešto totalno drugačije, kao da dolazi s drugog planeta. Naime, u Kini se uz Android telefone ne koriste Googleove aplikacije. Štoviše, zabranjene su, a osjetio sam to i sam dva puta boraveći na kineskom tlu. Nema Google Karti, Gmaila, a nema niti mnogih drugih uobičajenih aplikacija.
To ne znači da je Kinezima loše, da su u lošijem položaju nego vi i ja. Dapače, imaju oni svoje moćne aplikacije te im je uz WeChat vjerojatno i lakše živjeti jer u toj aplikaciji (možete ju i sami preuzeti na svoj telefon) imaju i neku vrstu WhatsAppa i Facebook i bankarsku aplikaciju. Sve je dostupno kroz jednu aplikaciju.
U Europi su Huaweijevi telefoni već pet godina zakinuti za Googleove aplikacije i Googleovu trgovinu s aplikacijama. Svi koji malo bolje poznaju i prate tržište pametnih telefona znaju za Gbox i Gspace, aplikacije koje su omogućavale većinu Googleovih servisa. I bili su zadovoljni, iako ne potpuno, ali visoka kvaliteta kamere i vrhunska izrada nadomještali su mnogima zadovoljstvo na koje su prethodno bili naviknuti, koristeći sve Googleove aplikacije.
Ako ste koristili Gspace onda je to značilo gledanje reklama od nekoliko sekundi prije nego li se otvore Google Karte ili neka druga aplikacija (Android Auto i Google Wallet odnosno Google Pay nisu niti radili). I dok se za plaćanje svih prethodnih godina mogla koristiti neka druga aplikacija – iz Huaweijeve AppGallery trgovine – spajanje telefona i automobila nije bilo izvedivo.
Problem nedostatka aplikacija iz Googleove Play trgovine mogao se nadomjestiti iz alternativnih trgovina koje su kroz konverziju uspijevale donijeti veći broj aplikacija na koje smo naviknuti godinama. Sigurno nije lako nešto imati pa ne imati. Upravo je to doživjela cijela zajednica vjerna Huaweiju.
Ipak, kroz nekoliko godina unatrag Huaweijevi inženjeri i stručnjaci nisu spavali te su kroz AppGallery trgovinu omogućili barem najbitnije aplikacije – bankarske, medijske i druge. Ali, sve do studenog 2023. godine i dolaska jedne druge aplikacije, a o kojoj smo (vjerojatno tada jedni) pisali na web portalu Smartlife, stvari nisu baš bile idealne.
Znači li to da su sada idealne? Da, uz microG je moguće imati gotovo sve Googleove aplikacije pa i Android Auto, a jedina koja nije dostupna je Google Wallet, ali to vam niti ne treba smetati jer možete koristiti aplikaciju svoje banke ili neku drugu, zamjensku, jednako dobru. U praksi nije bitno kako se aplikacija zove nego da je funkcionalna, kad u trgovini samo naslonite svoj smartphone i platite za uslugu.
Kroz EMUI, temeljen na Androidu, Huawei već neko vrijeme omogućuje punu funkcionalnost pametnih telefona (da, nema Google plaćanja, ali postoji alternativa dok za Android Auto ipak nije postojala) tako da onaj strah poznat nekima prije četiri godine više nije realan.
Osjetio sam to i na novom modelu Huawei Pura 70 Pro, jednom od tri modela iz Pura 70 serije. Sigurno su mnogi vidjeli da je Huawei Pura 70 Ultra već neko vrijeme na vrhu Dxomark liste. To je trenutno pametni telefon s najboljom kamerom na svijetu. Odnosno u većini situacija jer niti jedna kamera telefona ne radi uvijek najbolje fotografije ili video. Ovisi sve o senzoru, o svjetlu, o softveru.
Puno je toga u igri pa i o kvaliteti optike i materijalima koji su korišteni za leću. Ali, ako se napravi 300 različitih fotografija onda je najveći broj od njih imao potpis Huawei. Pitam se što bi tek bilo kad bi straga (i dalje) stajao natpis Leica. Ali, i ovako je Huawei odličan. Iako nije savršen jer u nekim će situacijama kamera drugog brenda ostvariti manje šuma, više oštrine, bolji kontrast i vjernije boje.
U AppGalleryju instalirao sam microG, ali i Gspace, čisto da vidim kako sve radi u praksi. Hm, sada Pura 70 Pro ne predstavlja neku veliku razliku i odlična je konkurencija svima drugima na tržištu. Jer uz pristup Googleovim servisima (bez Walleta) i uz instaliranje trećih trgovina za aplikacije iz Play trgovine možete imati čak i mnoge druge aplikacije.
Drugim riječima, na Huaweiju imate pristup i do druge velike trgovine s aplikacijama pa kada tome dodate fenomenalnu kameru (i po danu i po noći, i po suncu i po nevremenu koje sve češće doživljavamo u Hrvatskoj i cijeloj regiji), izuzetno dobar 6,8-inčni ekran i dizajn koji ih baš ističe onda je konačni rezultat – trk u trgovinu po Huawei Puru 70 Pro.
LTPO OLED ekran (s podrškom za 120 Hz, dobro dođe za igranje igara) nije nabrijan s bojama, uz 2500 kandela moćan je i prema najjačem suncu, a iako djeluje zakrivljen u stvarnosti je ravan sa zakrivljenim rubom stakla, ali sve to efektno izgleda kao i čista bijela boja. Zaštićen je s Kunlun Glass 2, a od vode i prašine je kućište zaštićeno također (IP68).
Možda vas ne vesele (na hrvatskom tržištu dostupne) bijela i crna boja nego biste radije ljubičastu Purple staklenu pozadinu, ali ovaj bijela je baš lijepa. Pravi visoki sjaj, ako bismo pričali rječnikom materijala za drvo.
Straga je kamera dvostruko istaknuta pa 8,4 mm debljine u dijelu s kamerom daleko premašuju tu brojku. Tri senzora kamere još su dodatno istaknuta na trokutastoj podlozi, a uz sve to i glavni senzor od 50 megapiksela ima veliki obrub.
Mnogi su se pitali kako je moguće da su kamere tako velike. Odlučite li se za Huawei Pura 70 Ultra tada kamera u aktivnom stanju zauzima još veću širinu jer se objektiv izvlači prema van. Da, i to smo doživjeli na jednom telefonu.
Vratimo se na Puru 70 Pro kod koje spomenuti 50 Mpx senzor nudi varijabilni otvor blende od f/1.4 pa do f/4.0. Poznavateljima fotografije odmah će zatitrati očni kapci i zasuziti se od sreće jer to znači iskorištavanje resursa u daleko boljem području.
Novi model je u odnosu na prethodnika Huawei P60 Pro sličnih proporcija, teži je 20 grama, ima i nešto malo veći ekran, a glavna kamera je napravila skok s 48 na 50 megapiksela (veličina senzora je 1/1.3 inča). Drugi senzor od 48 Mpx je telefoto, isti je i uz također OIS ima i 3,5 puta optičko uvećavanje.
Odlična stvar jer ćete u mnogim situacijama (recimo, kada snimate iskrivljen a ne ravan predmet) dobiti vjerniju sliku, bez izduženosti koju često stvara glavni senzor, na mnogim kamerama današnjice. Dakle, malo se udaljite od predmeta slikanja i odaberete 3,5x zum te okinete. Probajte uvijek koristiti 3,5x, a ne 3 ili 4 puta uvećavanje, radi dodatnih distorzija koje se događaju kada se u suštini koriste dva senzora.
Kamera Pure 70 Pro nije uvijek savršena, može se to primijetiti ponekad u noćnim uvjetima. Ponekad, s manje blizine dok se udaljeni objekti čine vrlo dobrima i oštrima. Nekad će makro snimka ispasti savršena, a nekada baš cvijet i neće biti oštar (otkrit ćete to samo ako zumirate detalje na cvijetu). Jedan maslačak je čak i kad sam ga zumirao bio nevjerojatno oštar.
Zaputio sam se u centar Zagreba kako bih isprobao kameru u različitim uvjetima, s manje i više svjetla, u sumrak, u zatvorene prostore poput tunela. Ako se detalji ne zumiraju nego gledaju na ekranu, to su zaista savršene fotografije. Za širokokutne detalje tu je senzor od 12,5 megapiksela i koji se dobro bori s izobličenjem. Nemojmo zaboraviti kako je senzor ipak okrugle forme, a mi na ekranu gledamo pravokutne proporcije.
Video je također izuzetno dobar, nema izgubljenih frameova i spreman je za UHD 4K emitiranje, koje smo upravo u Hrvatskoj i dobili, kroz prijenos Olimpijskih igara u Parizu. Ipak, 4K opterećuje dosta procesor, naročito ako odaberete 60 fps, uz koje ćete dobiti jako dobre dinamične snimke.
Ipak, preporuka je odabrati 1080p fullHD rezoluciju i 60 fps, ako trebate savršenu snimku. Ako ne trebate, radije odaberite 30 fps jer razlika u veličini datoteke je baš primjetno velika, a osim što će u telefonu od 512 GB zauzimati više prostora treba razmišljati i o sigurnom kopiranju (backup), ukoliko to radite na fizičkom disku računala ili običnom disku.
Konkretno, 60 sekundi fullHD 30 fps zauzeo je 149 MB dok je za identičan kadar snimanja minuta u fullHD 60 fps zauzela 310 MB. Dakle, više nego dvostruko.
Prednja kamera od 13 Mpx (ista kao na P60 Pro) uz uljepšavanje nudi dodatne dvije razine širokog kuta tako da će u kadar stati svi, koliko god ih je oko vas. Svakako isprobajte slikanje svjetlom kako biste dobili nevjerojatne svjetlosne kreacije, a dvostruki prikaz uz podijeljenost 50:50 (prednja i stražnja kamera) omogućuje i umanjeni plutajući prikaz, što je zgodno kada želite nešto objasniti drugima, ali da i vi budete u kadru.
Uz 12 GB radne i 512 GB interne memorije (nije proširiva) te čipset Kirin 9010 na 7 nm procesu izrade Huawei Pura 70 Pro bez straha pokreće zahtjevnije igraće naslove, nema usporavanja u radu nego je uvijek odziv trenutan, a baterija od 5050 mAh (nešto je jača nego kod Huaweija P60 Pro) se puni snagom od 100 W i traje kako je i uobičajeno, bez puno mudrovanja – cijeli dan i koji sat.
U pakiranju dolazi kompletan punjač, kutija pakiranja je dvostruko deblja od drugih današnjih telefona i zbog plastične zaštitne maskice, a dobar je i bežični punjač snage 80 W. Rekao bih da je 20 W izlazne snage punjenja do sada najveća snaga koju sam pronašao na bežičnom reverznom punjenju tako da je dovoljno drugi smartphone (s bežičnim punjenjem) samo nasloniti na pozadinu. Dostupno je i žičano reverzno punjenje snagom od 18 W.
Iz svega viđenog i napisanog možemo zaključiti kako je kupnja Huaweija Pura 70 Pro mudra i odmjerena odluka jer ništa ne gubite nego suprotno – dobivate puno toga. OK, ovaj telefon nema 5G, iako to nisam zaboravio spomenuti nego sam namjerno ostavio za kraj, a razlog je što na svojem svakom pametnom telefonu još uvijek radije odabirem 4G nego 5G, a razlog je duže trajanje baterije, uz identično iskustvo.
Naime, za uobičajene radnje na telefonu ne trebam 600 ili više megabita u sekundi. Ako je takva brzina dostupna, naravno, jer 5G se još razvija, ne samo kroz brzine (pravi 5G treba omogućiti minimalno 1 Gb/s) nego i kroz latenciju, vrlo bitnu za igranje. Tu je i pokrivenost teritorija s 5G signalom (pravim 5G, a ne 4G+). Pravi 5G možemo očekivati tek kroz godinu-dvije, kada operatori prijeđu na 5.5G Advanced.
Cijena za Huawei Pura 70 Pro je 1199 eura, što je ipak niže od konkurentnih pametnih telefona, a bilo bi dobro kada bi poput konkurencije EMUI dobio povlačenje trake s obavijestima ili za upravljanje i sa sredine ekrana jer ekran je dosta visok te nikako to nije moguće obaviti s jednom rukom.
S modelom Pura 70 Pro i oni koji su prije nekoliko godina odbacili Huawei sada mogu biti sretni, ali bez komplikacija kao donedavno s instalacijom toliko željenih aplikacija, bez kojih je zaista teško živjeti.
Tu su i (može se reći) dvije dostupne trgovine s aplikacijama (nije teško dodati neku drugu), a na izbor imate i Google Karte i Petal Karte pa sami odlučite koja vam je aplikacija bolja za navigaciju. Još ću jednom spomenuti savršenu izradu telefona Huawei Pura 70 Pro, što bih mogao ponoviti još barem 100 puta.