Land Cruiser je i kralj i kraljica – to je automobil s kojim se želite roditi i umrijeti, s kojim se želite probuditi i navečer zaspati
Nema gdje ih nema – Land Cruiser se može susresti u gotovo svim dijelovima našeg planeta, a odnedavno zemljopis osvaja i nova generacija velikog SUV-a dužine gotovo pet metara (4925 mm), uz međuosovinski razmak od 2850 mm. Naravno da i dalje ima pogon na sve kotače, stalni pogon na sve kotače te se ničega ne plaši.
Terensko vozilo oduvijek je bilo moćnije pri savladavanju najtežih terena nego na autocesti. Takav je i novi model oznake 250 predstavljen 2024., a radi se o 13. generaciji. Prvi model predstavljen je davne 1951. godine, dakle prije 74 godine, a ukupno ih je do sada prodano 10 milijuna u čak 170 zemalja.
Upitno je i postoje li danas neke od tih zemalja. Istovremeno, prema istraživanjima, više od 80% svih Land Cruisera ikada proizvedenih još uvijek je u pogonu. Zamislite koju će tek godinu ovaj testni model doživjeti. Vjerujem da će me nadživjeti.
204 KS (150 kW) čini se malo uzmemo li u obzir gotovo 2,5 tona težak automobil (2410 kg) koji se vrlo lako pretvara i u sedmerosjed (uz dodatnih 1070 eura), ali uz 500 Nm okretnog momenta snaga se može osjetiti i na asfaltu.
Istina, snaga se neće osjetiti predugo jer uz 8-stupanjski automatski mjenjač turbodizelski četverocilindrični motor sa samo 204 KS treba dosta dug prostor i vrijeme dok ulovi 100 km/h – 11,5 sekundi, a najviše postiže 170 km/h.
Da, i ja bih volio čuti zvuk šest cilindara, a ne četiri, a spomenuta četiri su dosta glasna i izvana i u kabini, ali nakon nekoliko dana se naviknete na zvuk u popriličnoj luksuznoj unutrašnjosti, uz lijepo izvedena sjedala obložena kožom te s grijanjem i hlađenjem. Zima je i uživam u grijanju sjedala kao i kola upravljača (volana), dok čekam da se 2,8-litreni motor ugrije pri gotovo 0 stupnjeva Celzijusa.
Uživao sam i u koliko-toliko offroad osjećaju u okolici Zagreba te u noćnim vožnjama po mokrim, blatnjavim cestama podno Sljemena, uz predivno prljave 265/65 R18 gume na kotačima. Nakon povratka bilo mi je žao oprati kotače, ali nema druge.
Vožnja nije izgledala kao da sam u Africi ili Sibiru, ali cesta je bila blatnjava i strma pa je bila idealna situacija za isprobati terenske sposobnosti, a dostupne su blokada srednjeg i stražnjeg diferencijala te spori način vožnje. Ma i dijete bi ga moglo voziti, samo da može dotaknuti papučice gasa i kočnice.
Toyota Land Cruiser je nakon pranja zablistala svojom drugom ljepotom na asfaltu, uz pravokutna moderna LED svjetla i cool istaknute prednje žmigavce kao i veliki natpis TOYOTA. Hauba je tako duuuga da se čini nestvarnom s vozačke pozicije, a sviđa mi se i poprilično okomito vjetrobransko staklo.
Shvatio je to i jedan susjed pa me zamolio da se sa svojim Defenderom stane pored Land Cruisera kako bi ga bolje doživio. Pogledi sa strane, dok sam ulazio i izlazio iz kabine preko stepenice učinili su me tijekom 7 dana test vožnje velikom facom u gradu.
Otvaranje vrata prtljažnika strujom daje osjećaj luksuza, zgodno je otvaranje samo prozora na prtljažniku kako bi se nabrzaka ubacile sitnice u prostor od 742 litre. Preklapanjem stražnjih sjedala raste na 2000 litara.
Praktičan detalj u prtljažniku svakako je i 220-voltna utičnica na koju ćete spojiti roštilj na struju, televizor ili nešto drugi o prirodi. Sve je to cool, ali cool je i mali hladnjak smješten između vozača i suvozača u kojem možete ponijeti meso za roštilj. Ili neko malo piće i tako ga rashladiti.
Naravno da sve zanima cijena – početna cijena za Toyotu Land Cruiser s 2.8 motorom (jedinim za sada) starta od 92.003 eura, testni model je s trećim od četiri dostupna paketa opreme Executive i bez dodatnih opcija košta 106.064 eura, a Premium ima cijenu 116.215 eura.
Za taj iznos dobit ćete podugačak popis dodatne opreme, ponajviše u sigurnosnom aspektu poput prepoznavanja prometnih znakova (i bipanja svaki put kad se vozi brže od ograničenja), držanje vozila unutar vozne trake (odlično radi i u gradu i na autocesti), pazi se na vozila koja dolaze bočno i upozorava ako smo predaleko izašli, a upozorenje dolazi i kad u raskrižju postoji mogućnost bliskog susreta s drugim vozilima.
U interijeru se telefon automatski spaja na Android Auto, čim se pokrene Bluetooth tako da nema potrebe za kabelima, iako se do pet kabela može spojiti na USB-C utičnice (tri naprijed i dvije natrag), ima i HDMI ulaz, a središnji ekran od 12,3 inča je komotan i dobro vidljiv, za razliku od onog (iste dijagonale) ispred vozača kojeg ne vidi suvozač, sa svoje pozicije.
Ako ništa drugo suvozač neće biti uplašen brzinom vožnje. U kabini se nalazi bežično punjenje, navigacija, a zvuk iz 10 zvučnika lijepo se prostire po velikoj kabini, pri čemu i putnici straga mogu upravljati automatskim klima uređajem. Primjetno je jako pun fizičkih tipki tako da nema onog modernog touch-screen štiha kakav vozači baš i ne vole.
U vožnji pomažu četiri kamere, ne samo pri parkiranju nego i u prirodi te kada morate paziti možete li proći pored nekog kamena ili kanala. Tijekom vožnje se preko prekidača nudi odabir između tri načina vožnje, a razlike na asfaltu baš i nisu velike. Sportsku vožnju teško ćete dobiti uz ovakav omjer mase i snage motora.
Upravljač je solidno precizan, kočnice su baš dobre i odmjerene, a ovjes je malo uljuljan jer je Land Cruiser ipak visok gotovo dva metra. Istovremeno, osjeća i svaku rupu na cesti.
Dostupno je i nekoliko offroad načina za vožnju po blatu, snijegu, pijesku i drugim nezgodnim terenima. Pri mijenjanju brzina se osjeti trzaj iz mjenjača, osjećaj je dobar jer znate što se događa ispred vas, ispod one ogromne haube.
Toyota Land Cruiser potrošit će barem 10 litara u većini načina vožnje, na autocesti dosegnut će i 12 litara, što nije neobično za gabarite koje ima, uz visinu vozila od 1935 mm.
Priča s Land Cruiserom je počela kad se prototip modela s 4×4 pogonom popeo na japansku planinu Fuji do najviše točke do koje se bilo koje kopneno vozilo dotad uspjelo popeti. Komotno možemo reći kako se radi o automobilima koji će izdržati do sudnjeg dana.
Iako motor nije previše snažan za autocestu bit će odličan u terenskim uvjetima, gdje gradski šminkeri s pregršt LED dioda nemaju šansu za preživljavanje. Težak je dvije i pol tone, vrata se čine prelaganima, ali neki od rodbine i prijatelja koji su se sa mnom vozili komentirali su da im je bila čast voziti se u ovakvom automobilu.
Dizelski se motor čuje u kabini, a istovremeno Land Cruiser je rijedak novi auto bez start-stop sustava, kod kojeg pri svakom startu treba pritisnuti tipku Hold kako bi na semaforu čekao, bez noge na kočnici.
Prođem li pored prometnog znaka s ograničenjem 40 km/h i nakon toga želim postaviti tempomat na 50 km/h automobil će mi predložiti 40 km/h, za što je dovoljno samo dotaknuti znak minus tako da se prilagođava situaciji u prometu i pazi da ne pretjeramo.
Po čemu možete znate da je neki testni automobil dobar, zabavan i zanimljiv? Pa ako je auto novinar tužan pri povratku. Tužan sam, ali se i veselim iskustvu o kojem mogu pričati prijateljima, o automobilu koji dobro izgleda kad je prljav.