Kako se instalira eSIM?

blank

Sve je veći broj pametnih telefona, tableta i pametnih satova koji podržavaju eSIM standard, što olakšava korištenje

Steve Jobs je s Apple iPhone 4 započeo trend smanjivanja dimenzija SIM kartica. Do kraja 90-ih godina u mobitele su se stavljale kompletne SIM kartice, što je bilo veličine kreditne kartice. Zatim se SIM kartica smanjila odnosno prostor oko čipa dok je čip manje-više ostao istih dimenzija, ali se povećavao njegov kapacitet što se tiče spremanja telefonskih brojeva.

Nakon mini SIM kartica došle su micro SIM, a u novije vrijeme se družimo s nano SIM karticama. Što znači da se oko čipa nalazi izuzetno mala neiskorištena površina. Omogućilo je to smještaj drugih, većih komponenti. Potpunim ukidanjem utora za SIM kartice doći će se do dodatnog dragocjenog prostora koji se može koristiti za veći kapacitet baterije, veće foto senzore i smještaj drugih senzora.

Sigurno ste čuli kako nova generacija Apple iPhone 14 serije u SAD-u niti nema SIM utor. U Hrvatskoj je sve veći broj telefona koji podržavaju eSIM, što možete pronaći kao opciju unutar postavki telefona, ali se i dalje kombinira fizički SIM.

Dakle, to je za sada kod nas samo dodatna opcija, očigledno ne i primarna, sudeći po korisnicima koji se tek privikavaju na takav standard, koji donosi i neke druge prednosti poput lakše promjene telekom operatora, bez da morate otići u centar po novu SIM karticu ili čekati dostavu kod kuće. Iz (većine) kutija pametnih telefona nestali su strujni adapteri, neki daju još uvijek kabele, a za očekivati je da će uskoro nestati i iglice za otvaranje SIM ladice.

blank

Kako biste instalirali eSIM u svoj pametni telefon, što uređaj mora i podržavati, jednostavno skenirajte QR kod koji ste dobili u trenutku dogovaranja pretplatničkog ugovora s telekom operatorom. Unesite tajni kod koji ste primili nakon završetka i slijedite nekoliko jednostavnih koraka konfiguracije koje nudi vaš uređaj.

Zgodno je što se eSIM također može prenijeti s jednog uređaja na drugi nudeći veću fleksibilnost korisnicima koji mijenjaju telefon: jednostavno ga deinstalirajte sa starog uređaja i ponovno upotrijebite QR kod, koji se može pronaći u telefonu ili u e-pošti pretplate, na novi pametni telefon.

Uz sve to, eSIM je i održivo rješenje jer se štedi na još jednoj plastičnoj komponenti te nemate niti rizik od gubitka SIM kartice (ovo je naročito problematično korisnicima koji nisu registrirani odnosno telefon koriste anonimno, a koriste prepaid sustav s bonovima te kasnije ne mogu doći do istog broja telefona).

U Hrvatskoj bismo s krajem 2023. godine trebali moći koristiti eSIM kod sva tri mobilna telekom operatora, najavili su to iz Telemach Hrvatska koji još ne nudi tu opciju, dok Hrvatski Telekom i A1 Hrvatska već nekoliko godina nude tu mogućnost, a praktična je i za vlasnike pametnih satova koji nemaju utor za SIM, ali imaju podršku za eSIM. To je jedan od razloga zašto pojedini modeli pametnih satova nisu niti dostupni u Hrvatskoj, upravo zbog nedostatka eSIM podrške.